Revija Reporter
Slovenija

NSi predlaga pet ukrepov za nižje davke

STA

18. jun. 2015 12:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vodstvo NSi je danes predstavilo prvi sveženj ukrepov iz njihovega gospodarskega programa. V javno razpravo podajajo pet ukrepov za nižje davke. Kot je na novinarski konferenci pojasnila predsednica stranke Ljudmila Novak, želijo z njimi izboljšati življenjski standard državljank in državljanov ter obenem pomagati gospodarstvu.

Novakova je spomnila, da je NSi pred lanskimi parlamentarnimi volitvami pripravila gospodarski program, ki je zajemal ukrepe za znižanje davkov, enostavne postopke in odprto gospodarstvo. Kljub temu da so v opoziciji, ga želijo tudi uresničevati, je poudarila.

Pet ukrepov NSi

Novakova pričakuje, da bodo njihovi predlogi v DZ sprejeti, zato bodo organizirali širšo kampanjo. Po sredini potrditvi na svetu NSi bo razprava o predlogih potekala tudi po drugih organih stranke, zlasti pa želijo, da bi predloge ocenili gospodarstveniki, sindikati in druga zainteresirana javnost.

Med sklopi ukrepov iz gospodarskega programa so se v NSI najprej osredotočili na znižanje davkov in v ta namen pripravili pet ukrepov, ki jih je danes predstavil vodja poslanske skupine Matej Tonin. Kot prvi ukrep je izpostavil "razvojno kapico in socialni copatek".

S t. i. socialnim copatkom bi tistim z minimalnimi plačami zagotovili 50 evrov višje neto izplačilo. To bi storili tako, da bi postavili spodnjo mejo za plačevanje socialnih prispevkov. Ta bi bila pri višini splošne davčne olajšave. Ta je trenutno pri 3300 evrih. Z razvojno kapico, po kateri bi določili zgornjo mejo letnega dohodka, od katerega se plačujejo socialni prispevki, pa želijo v državi obdržati najbolj kvalificirane delavce.

Z drugim ukrepom bi v NSi razširili dohodninske razrede ter ukinili najvišjo mejno stopnjo pri dohodnini. S tem bi po prepričanju Tonina zlasti razbremenili srednji razred. Obenem bi znižali bi stopnjo davka od dohodkov pravnih oseb. Prvih 10.000 evrov dobička bi bilo obdavčenih po štiriodstotni stopnji, za dobiček med 10.000 in 25.000 evrov pa bi bila stopnja 10-odstotna.

Prav tako želijo v NSi znižati davek na božičnico, da bi bila stopnja enaka tisti, ki velja za regres. Mnogi se ravno zaradi visoke obdavčitve božičnice namreč ne odločajo za njeno izplačevanje, je pojasnil.

V stranki se bodo zavzeli tudi za enakopravno davčno obravnavo dohodkov iz razdelitve dobička oz. za znižanje obdavčitve dobička.

Po njihovih izračunih so navedeni ukrepi težki 600 milijonov evrov, vendar pa bi lahko z njimi hkrati ustvarili za 400 milijonov evrov dohodkov za proračun. Povečanje neto prihodka bi namreč pomenilo večjo davčno osnovno za dohodnino, pa tudi večjo potrošnjo in s tem višji znesek DDV, je še povedal Tonin.

Glavni tajnik NSi Rober Ilc je ob tem pojasnil, da so s projektom za znižanje davkov začeli v sredo, ko je ukrepe potrdil svet stranke. Dialog bodo vodili tako z državljankami in državljani kot tudi s sindikati in gospodarstveniki, prvi del projekta pa naj bi bil zaključen oktobra, ko predvidevajo še politično obravnavo ukrepov.