Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

slovenija hokej iihf Ekipa24.si

Cilj izpolnjen! Slovenija se je spet vrnila med ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

doncic Ekipa24.si

Dallas slavi! Luka Dončić in druščina ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

SDS s predlogi za lažji pregon krivcev za bančno luknjo

Deli na:
SDS s predlogi za lažji pregon krivcev za bančno luknjo

Foto: Arhiv Reporterja

Dana bo možnost, da se pridobi ustrezne podatke v zvezi s stanjem v bančnem sistemu, da se ugotovi, kdo je odgovoren za nastalo stanje, pravijo v SDS.

Poslanska skupina SDS je vnovič vložila predlog novele zakona o bančništvu. Cilj je pridobiti ustrezne podatke, ki bodo DZ omogočili sprejetje zakonodaje, s katero se bo preprečilo izvajanje nepravilnosti v sistemu, ter razkritje odgovornosti tistih, ki so sodelovali pri kopanju bančne luknje.

Kot so sporočili, so pripravili predlog, po katerem bodo bančni podatki, ki so bili do sedaj zaupni, dostopni za potrebe dela DZ, če se ti nanašajo na banko, ki je prejela državno pomoč ali pa je predmet ukrepov po zakonu o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank. To bi veljalo tudi za banko, ki bi prenehala delovati, če bi v obdobju 10 let pred tem prejela pomoč ali je bila predmet ukrepov za krepitev stabilnosti bank.



"S tem se bo DZ, ki tudi sprejema pomembne odločitve v zvezi z reševanjem težav v bančnem sistemu, dalo možnost, da pridobi ustrezne podatke v zvezi s stanjem v bančnem sistemu, da ugotovi, kdo je odgovoren za nastalo stanje, in predvsem, da sprejme ustrezno zakonodajo, ki bo v prihodnje učinkovito preprečevala nepravilnosti in neučinkovitosti v delovanju sistema," so pojasnili.

Po njihovem sicer že veljavni zakon o bančništvu določa izjeme, ko obveznost varovanja bančnih podatkov ne velja. Določeno je, da se sme zaupne informacije Banka Slovenije posredovati organom, ki so pristojni za nadzor nad organi, ki opravljajo dejanja v postopku prisilne likvidacije ali stečaja banke ali v drugem podobnem postopku. "Vendar med temi organi ni DZ, kljub temu da je pristojen za nadzor nad delom vlade," so poudarili.