Revija Reporter
Slovenija

SDS: Pri zbiranju podpisov za referendum pobudnik ne more preveriti, kdo se je podpisal s pravim imenom

Reporter

20. jan. 2015 13:05 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Popolnoma nesprejemljivo in zlonamerno je vpletanje prvopodpisane pod referendumsko pobudo in poslanke SDS Eve Irgl v kontekst domnevnih nepravilnosti pri zbiranju podpisov za začetek referendumskega postopka," so se v SDS odzvali na poročanje nekaterih medijev, da je policija na območju PU Nova Gorica opravila hišno preiskavo glede zbiranja podpisov za referendum o arhivih.

Nekateri državljani naj bi namreč dobili pisma, s katerimi se jim je stranka SDS zahvaljevala, da so prispevali svoj podpis za podporo referendumu, čeprav ti državljani referendumske zahteve niso podpisali, so poročale Primorske novice. Policija je na podlagi prijave sprožila preiskavo.

V SDS opozarjajo, da pri zbiranju podpisov za referendum zakon pobudniku ne omogoča, da bi preveril, ali se je neka oseba podpisala s svojim pravim imenom in priimkom. Za preiskavo so izvedeli iz medijev, pravijo, zato "ne vemo, ali gre dejansko za sume, povezane z zbiranjem podpisov za začetek referendumskega postopka o noveli zakona o arhivih."

Objavljamo odziv SDS:

V postopku zbiranja podpisov za začetek referendumskega postopka zakon pobudniku ne omogoča, da bi preveril, ali se je neka oseba podpisala s svojim pravim imenom in priimkom.

V Slovenski demokratski stranki smo bili o preiskovalnih dejanjih s strani kriminalistične policije v Novi Gorici obveščeni iz medijev, zato ne vemo, ali gre dejansko za sume, povezane z zbiranjem podpisov za začetek referendumskega postopka o noveli zakona o arhivih.

Dejstvo pa je, da v procesu zbiranja podpisov za začetek referendumskega postopka zakon pobudniku ne dopušča, da preverja podpise in identiteto podpisnikov. Pobudnik torej ne more preveriti, ali se je neka oseba podpisala s svojim pravim imenom in priimkom.

Popolnoma nesprejemljivo in zlonamerno je zato kakršnokoli vpletanje prvopodpisane pod referendumsko pobudo in poslanke SDS Eve Irgl v kontekst domnevnih nepravilnosti pri zbiranju podpisov za začetek referendumskega postopka.  

Za uspeh referendumske pobude je sicer zakonsko dolčenih 2.500 podpisov. Zbranih je bilo več kot 10.000. Za izvedbo referenduma pa je bilo nato na upravnih enotah overjenih (!) bistveno več kot 40.000 podpisov.