Revija Reporter
Slovenija

Irglova: Obremenjujoče gradivo SDV se bo z zakonom zaprlo, na spletu zgolj splošni podatki

STA

28. feb. 2014 16:10 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Današnja objava prvih arhivskih gradiv nekdanje SDV je po besedah poslanke SDS Eve Irgl, prvopodpisane pod referendumsko pobudo o arhivski noveli, "cenena piar poteza". Zbiranje podpisov za referendum poteka zelo dobro, doslej so zbrali že več kot polovico podpisov, čas pa imajo do 19. marca, je danes dejala poslanka.

Irglova je na novinarski konferenci povedala, da bi se s spletno objavo arhivskega gradiva lahko dajalo videz transparentnosti, vendar se bo objavljalo splošne podatke. Tisto obremenjujoče pa se bo, kot je dejala, z zakonom zaprlo in raziskovalcem prek mehanizma anonimizacije onemogočilo dostop.

Poslanka pričakuje, da bodo do 19. marca, ko se izteče rok za zbiranje podpisov, zbrali več kot potrebnih 40.000. "Ljudje zelo dobro poznajo tematiko, jasno jim je, da mora vsak narod poznati preteklost, če hočejo s polnimi pljuči zadihati v prihodnost", je dejala.

Pojasnila je, da imajo vse države, ki so opravile s preteklostjo, danes gospodarsko in ekonomsko stabilnost. Takšen prelom se bo moral zgoditi tudi pri nas, je prepričana. Pristojnim v Arhivu RS predlaga, naj najprej objavijo dokumente "krvnikov, storilcev kaznivih dejanj", kar da po sedaj veljavnem zakonu lahko storijo.

Današnja objava gradiva pa, kot pravi publicist Igor Omerza, verjetno ni niti tisočinka gradiva, ki naj bi bilo do sedaj odprto. Sama digitalizacija se mu zdi vprašljiva. Kot primer je omenil, da ima nacionalni arhiv le en čitalec za mikrofilme, "in oni zdaj govorijo o digitalizaciji".

Publicist Roman Leljak, ki se je prav tako podpisal pod pobudo za referendum, pa bi bil zelo vesel, če bi vlada z novo novelo v zakonu spremenila le en člen, ki bi omogočal, da bi pri svojem delu lahko prihajal do vseh podatkov, ki jih potrebuje za svoje raziskovalno delo.

Sicer bo vse veliko bolj zapleteno in težje, je dejal. Kot je pojasnil, ima zdaj dovoljenje za SDV, ko bo sedaj sprejeti zakon začel veljati, pa bo moral na arhivsko komisijo dati še vsaj 10 vlog za partijo, predsedstvo, pravosodje in ostale organe nekdanje države.

Ponovil je tudi, da z referendumom, ki ga predlagajo, ne bo stroškov, saj bi ga lahko izvedli istočasno z evropskimi volitvami, ki bodo 25. maja. Na današnjo objavo pa je dejal, da poročila iz nekaterih let, denimo 1972 in 1975 manjkajo, vendar ne ve, kakšen je razlog za to in ali gre za tehnično napako.