Revija Reporter
Slovenija

SDS koaliciji in levici očita: Vaša stališča odražajo popolno zmedo vrednot

STA

28. jan. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Državni zbor je včeraj s 54 glasovi za in 18 proti zavrnil predlog novele zakona o grbu, zastavi in himni RS ter o slovenski narodni zastavi, ki ga je v DZ vložila SDS. Koalicijske stranke so v razpravi pritrdile stališču vlade, ki se je izrekla proti noveli. Odklonilo stališče sta izrazili tudi ZL in ZaAB, NSi pa je predlog SDS podprla.

Z novelo so v SDS predlagali, da bi se Zdravljica na državnih slovesnostih ob državnih praznikih izvajala v celoti, ob drugih priložnostih pa v skrajšani obliki, ki obsega drugo in sedmo kitico pesmi. Po mnenju vlade pa veljavni zakon s tem, ko določa, da je himna sedma kitica Zdravljice, ni v neskladju z ustavo.

Po besedah poslanca SDS Tomaža Lisca bi novela tudi prepovedala vsako javno izražanje idej preko ali s pomočjo totalitarnih simbolov, za kršitev določbe bi predpisala globo. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pa je ocenil, da je bil predlog uporabe simbolov sporen z vidika spoštovanja sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice.

Podobno novelo je SDS vložila v zakonodajni postopek že v prejšnjem sklicu DZ, a ni dobil zadostne podpore. Iz koalicijskih vrst ter iz ZL in ZaAB je bilo slišati vprašanje, zakaj SDS takšne spremembe predlaga samo takrat, ko ni na oblasti. SDS so očitali, da novelo uporablja kot orodje za obračun z vlado, ko je sama v opoziciji.

V SDS menijo, da stališča nasprotnikov novele odražajo popolno zmedo vrednot, pa tudi zanikanje nekaterih očitnih dejstev. Navajanje sodne prakse evropskega sodišča kot argumenta proti noveli pa je namerno zavajanje, so poudarili v največji opozicijski stranki. Pri tem so zavrnili očitke, da je bil edini namen novele znebiti se simbola rdeče zvezde.

SDS je sicer novelo vložila v zakonodajni postopek 18. decembra lani.