Revija Reporter
Slovenija

SDS in NSi za izredno sejo DZ glede poročila KPK o Fišerju in Zalarju

STA

7. maj. 2015 12:29 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanci SDS in NSi so vložili zahtevo za izredno sejo DZ v zvezi z ugotovitvami KPK o ravnanju Zvonka Fišerja in Aleša Zalarja. Poslanec SDS Vinko Gorenak opozarja, da je na čelu tožilstva še vedno "oseba, ki je ravnala koruptivno". Po oceni Ive Dimic (NSi) je stanje v pravosodju zaskrbljujoče tudi zato, ker za svoja dejanja nihče ne odgovarja.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil Gorenak, je Državnotožilski svet temo na predlog pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča sicer načel, a za zdaj ni sprejel nobene odločitve. Glede na njegovo dosedanje ravnanje pa po oceni Gorenaka predloga za razrešitev ni pričakovati.

Z izredno sejo želijo v SDS in NSi spomniti na nepravilnosti pri imenovanju generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva Boštjana Škrleca. Poleg Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je ocenila, da sta nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar in generalni državni tožilec Zvonko Fišer ravnala koruptivno, so nepravilnosti v postopku po besedah Gorenaka ugotovili še trije organi.

Poslanca SDS skrbi zlasti drža pravosodnega ministra, ki je še predlani ob poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank govoril o tem, kako je treba prevzemati odgovornost. Danes, ko je koruptivno ravnanje ugotovljeno pri Fišerju, pa je "bolj kot ne tiho".

Izpostavil je, da je trenutna situacija pravzaprav zelo zapletena. Fišer je namreč po njegovih besedah "kršitelj zakonodaje", premier Miro Cerar je s svojimi poslanci v primeru odvzema mandata predsedniku SDS Janezu Janši "ravnal protiustavno", pravosodni minister pa je zaradi omenjenega poročila "kršitelj ustave". Kljub temu v poslanski skupini SDS o interpelaciji zoper Klemenčiča za zdaj še niso razpravljali.

Na zaskrbljujoče stanje v pravosodju opozarjajo tudi v NSi. Kot je na novinarski konferenci dejala poslanka Iva Dimic, je stanje problematično zlasti zato, ker nihče od funkcionarjev za svoja dejanja ne odgovarja. Prav tako po njenih besedah ne delujejo notranji nadzorni mehanizmi.

Ko so pristojni organi ugotovili nepravilnosti, so v NSi pričakovali Fišerjev takojšnji odstop. Kot je dejala Dimičeva, lahko tako odgovorno mesto zaseda le človek z visoko osebnostno in moralno integriteto, ki bo drugim v zgled. Ravnanje Fišerja pa po njeni oceni dodatno zmanjšuje že tako nizko zaupanje v institucije pravne države.

Glede na aktualnost problematike v NSi tudi pozivajo Državnotožilski svet k čimprejšnji odločitvi o tej zadevi. "Vsako zavlačevanje je nesprejemljivo," je poudarila Dimičeva.

 

Objavljamo tudi sporočilo za javnost:

Poslanec SDS dr. Vinko Gorenak in poslanka NSi Iva Dimic sta na današnji novinarski konferenci predstavila zahtevo za sklic izredne seje Državnega zbora v zvezi z ugotovitvijo KPK, da sta nekdanji minister za pravosodje Aleš Zalar in generalni državni tožilec dr. Zvonko Fišer ravnala koruptivno in glede ugotovitev drugih organov v zvezi z isto zadevo.

»Minilo je več kot mesec dni, odkar imamo na čelu enega najpomembnejših organov, to je tožilstva, osebo, ki je ravnala koruptivno in v tem času ne ni zgodilo prav nič,« je uvodoma dejal poslanec SDS dr. Gorenak. »Državnotožilski svet je sicer zasedal in to temo načel, sprejel pa ni nobene odločitve. Kot je razvidno tudi iz njihove spletne strani, naj bi naslednja njihova seja bila osemnajstega ta mesec, ampak glede na to, kakšne izjave dajejo in kako prikazujejo to zadevo, ne gre pričakovati predloga za razrešitev dr. Fišerja,« je povedal poslanec SDS. Nadalje je spomnil, da so štirje organi ugotovili nepravilnosti pri imenovanju gospoda Škrleca na mesto generalnega direktorja Vrhovnega državnega tožilca. »To je na eni strani KPK, ki je rekla, da je ravnal koruptivno, na drugi strani je v isti zadevi razsojalo Upravno sodišče, ki je jasno povedalo, da je šlo pri omenjeni zaposlitvi za samovoljo pri izvrševanju polasti, enako so ugotovile inšpekcijske službe, ki so preverjale ravnanje Zdenka Fišerja in Aleša Zalarja, ugotovitve je potrdil tudi  nadzor, ki ga je izvedlo Ministrstvo za pravosodje,« je povedal dr. Gorenak.

Ob tem je še dejal, da ga precej skrbi drža pravosodnega ministra Klemenčiča, nekdanjega prvega preganjalca korupcije v državi, ki je leta 2013 ob poročilu o premoženju predsednikov strank vehementno govoril o prevzemanju odgovornosti in o odstopu. »V primeru in danes, ko so koruptivna ravnanja ugotovljena pri g. Fišerju, pa kot minister ne stori nič in je bolj kot ne tiho. Pozval je le državnotožilski svet ter ob tem čaka, da bi na to temo pozabili,« je ocenil dr. Gorenak in ob tem dejal, da »mi ne bomo pozabili, zato smo tudi predlagali zahtevo za izredno sejo Državnega zbora.«

Na dodatna novinarska vprašanja o pristojnosti mag. Klemenčiča glede razrešitve dr. Zvonka Fišerja, pa je dr. Vinko Gorenak spomnil, da je slovenska zakonodaja do  leta 2011 poznala sistem, ko bi pravosodni minister  lahko bil predlagatelj razrešitve generalnega državnega tožilca, pa je nato pravosodni minister Zalar takšno določbo v zakonu spremenil. V tem trenutku predlog razrešitve generalnega državnega tožilca lahko poda zgolj Državnotožilski svet.

Na vprašanje o tem, kakšni so sklepi, ki jih v predlogu za izredno sejo predlagamo v sprejem Državnemu zboru, je dr. Gorenak dejal, da »se zelo trudimo, da so takšni, da ne bi v Zakonodajno-pravni službi dejali, da posegamo v pravosodje. Tako prvi štirje sklepi govorijo o tem, da se je Državni zbor seznanil z ugotovitvami KPK, Upravnega sodišča, inšpekcijskih služb in Ministrstva za pravosodje, v petem sklepu govorimo o tem, da naj Državnotožilski svet čim prej odloči in v šestem sklepu ministru oziroma vladi predlagamo, da razmisli o spremembah zakona,« je pojasnil dr. Gorenak. Dodal je tudi, da če bi zapisali sklep v smislu, da Državni zbor poziva generalnega državnega tožilca poziva k odstopu, bi »nas najverjetneje Zakonodajno-pravna služba opozorila, da se vmešavamo v drugo vejo oblasti.«

Dr. Gorenak je na novinarski konferenci opozoril tudi na dvoličnost mag. Klemenčiča. »Pri gospodu Masleši, kjer je prav on predlagatelj njegove razrešitve, tega ne bo naredil, kjer pa nima pristojnosti, pa pravi, da ne bo zakona spreminjal ad personam. Naj minister pove, kaj želi. Enkrat želi preganjati korupcijo in pozivati k odstopu, ko pa se ugotovi kršitev ustave, pa ne stori nič,« je dejal poslanec SDS. Po njegovem mnenju to verjetno ne čudi, glede na to, da je mag Klemenčič kršitelj ustave, kar je ugotovilo Vrhovno sodišče v povezavi s poročilom KPK o stanju premoženja predsednikov strank, kršitelj zakonodaje je g. Fišer, na čelu vlade pa imamo človeka, ki je skupaj s svojimi poslanci ravnal protiustavno, ko so odločali o odvzemu mandata poslancu Janezu Janši.

Na vprašanje o tem, kateri bodo nadaljnji koraki, ki jih namerava poslanska skupina SDS storiti, pa je dr. Gorenak dejal, da bi si izjemno želel, da bi poročanje danes o dr. Fišerju bilo usklajeno s tistim v letu 2013, ko je bilo objavljeno poročilo KPK. »Ne želim očitati medijem ničesar, pa vendar, ne smemo pozabiti, da na čelu tožilstva ne more biti oseba, ki je ravnala koruptivno,« je dejal. Povedal je še, da je novela zakona o tožilstvu pripravljena, da pa se bo poslanska skupina še odločila, kako in kdaj ga bo vložila. »Poudarjam pa, da kar se tiče generalnega državnega tožilca dr. Zvonka Fišerja, bomo uporabili vsa z ustavo in zakoni predvidena sredstva, da g. Fišer odide tja, kamor mu je mesto.«

Na vprašanje o tem, ali in kdaj bo vložena interpelacija proti pravosodnemu ministru,pa je dr. Gorenak odvrnil, da »zaenkrat o interpelaciji v poslanski skupini SDS še nismo razpravljali, bomo pa, kot že rečeno, naredili vse, da pomagamo gospodu Fišerju, da odstopi.«