Revija Reporter
Slovenija

Šarec gre na obisk k Orbanu: o tem bo tekla beseda

STA

25. okt. 2019 13:23 Osveženo: 13:25 / 25. 10. 2019

Deli na:

Marjan Šarec

Bobo

Predsednik vlade Marjan Šarec bo prihodnji ponedeljek na povabilo madžarskega premierja Viktorja Orbana na uradnem obisku na Madžarskem. Glavne teme njunih pogovorov bodo dvostranski odnosi, gospodarsko sodelovanje in aktualno dogajanje v Evropski uniji.

Kot so sporočili iz premierjevega kabineta, prvo uradno srečanje Šarca in Orbana pomeni potrditev dobrih sosedskih odnosov in rednega političnega dialoga med Slovenijo in Madžarsko, članicama EU in zaveznicama v zvezi Nato.

Šarec se bo poleg z gostiteljem Orbanom srečal tudi s predsednikom madžarskega parlamenta Laszlom Köverjem. Pred uradnim delom obiska se bo premier skupaj z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom udeležil posebne prireditve za promocijo slovenskega turizma v organizaciji Slovenske turistične organizacije. V okviru obiska se bo srečal tudi s Slovenci, ki živijo in delajo na Madžarskem.

Uradna Ljubljana ocenjuje, da so dvostranski odnosi z Madžarsko zelo dobri, državi pa povezuje obojestranski interes za poglobitev sodelovanja na področju gospodarstva, prometne in energetske infrastrukture, turizma in kulture.

Gospodarsko sodelovanje med državama je zelo dobro. Madžarska je šesti največji zunanjetrgovinski partner Slovenije. Vrednost blagovne menjave med državama je lani presegla dve milijardi evrov, kar pomeni 9,1-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2017. Slovenija je lani na Madžarsko izvozila za 877 milijonov evrov blaga, od tam pa uvozila za 1,141 milijarde evrov. Pozitiven trend se nadaljuje tudi letos, v prvih sedmih mesecih leta je menjava znašala 1,278 milijarde evrov.

Pomembno vlogo pri gospodarskem sodelovanju med državama ima Luka Koper. Slovensko okno v svet je za Madžarsko najpomembnejše pristanišče, ta država pa je za koprsko pristanišče drugi najpomembnejši trg. Sosednji državi sta se pogajali tudi o sodelovanju Madžarske pri izgradnji drugega železniškega tira med Koprom in Divačo, a so se Madžari na koncu raje odločili za vlaganje čez mejo v Trstu.

Kljub rastočemu trendu blagovne menjave med državama obstajajo številne dodatne možnosti za krepitev gospodarskega sodelovanja, posebej na področju naložb in projektov na področju naprednih tehnologij, ocenjujejo v Ljubljani. V premierjevem kabinetu ob tem napovedujejo, da bosta Šarec in Orban pregledala stanje pri razvoju skupnih prometnih projektov ter pri vzpostavljanju načrtovane plinske in električne povezave med državama.

Pogovori bodo potekali tudi o internacionalizaciji gospodarstva in krepitvi razvojnega sodelovanja pri projektih v Afriki. Predviden je podpis memoranduma o razumevanju na področju razvojnega sodelovanja.

Predsednika vlad bosta govorila tudi o aktualnem dogajanju v Evropski uniji. Po napovedih premierjevega kabineta bosta pregledala zaključke nedavnega vrha EU. V tem okviru bosta obravnavala prihodnost povezave, kjer je za Slovenijo edina pot naprej tesno sodelovanje vseh držav članic v okviru institucionalnega in pravnega okvira EU, poudarjajo v kabinetu.

Šarec in Orban bosta predvidoma obravnavala tudi naslednji večletni finančni okvir EU za obdobje 2021-2027, pri katerem Slovenija podpira obseg, kot ga je predlagala Evropska komisija, ter si prizadeva za čim hitrejši zaključek pogajanj.

Glede migracijske politike Slovenija podpira celostni pristop k obravnavanju migracij in z njimi povezanih izzivov, zagovarja skupne evropske rešitve ter uveljavitev načela solidarnosti v EU, pojasnjujejo v kabinetu slovenskega premierja. Orbanova konservativna vlada ima po drugi strani do vprašanja migracij zelo trd pristop.

Premierja bosta predvidoma obravnavala tudi aktualno dogajanje v zvezi z izstopom Velike Britanije iz EU, pri čemer Slovenija še naprej podpira prizadevanja za urejen brexit.

Prav tako bosta predvidoma izmenjala stališča glede razmer na Zahodnem Balkanu ter širitvenega procesa EU. Slovenija in Madžarska imata podobna stališča glede širitvenega procesa, saj ju povezuje geografska bližina in z njo povezano razumevanje regije, poudarjajo v premierjem kabinetu.

Sosednji državi povezujeta tudi manjšini na obeh straneh meje. Pred obiskom v Budimpešti se je Šarec nedavno sestal s predstavniki slovenske narodne skupnosti na Madžarskem, kjer živi približno 5000 Slovencev, od tega jih je okoli 3000 v Porabju.

Pri zagotavljanju pravic obeh narodnih skupnosti med državama poteka konstruktiven dialog v okviru mešane komisije za izvajanje sporazuma o zagotavljanju pravic Madžarov v Sloveniji in Slovencev na Madžarskem. Slovenija pozdravlja oblikovanje razvojnega programa za Porabje in pričakuje, da bo madžarska vlada čim prej pristopila k njegovi izvedbi.

Stiki med najvišjimi predstavniki obeh držav so pogosti. Predsednika obeh parlamentov Dejan Židan in Laszlo Köver sta februarja skupaj obiskala Slovence v Porabju in Madžare v Prekmurju. Novembra lani je bil na obisku v Sloveniji madžarski zunanji minister Peter Szijjarto, ki je redni gost na blejskem strateškem forumu. Mesec dni pred njim pa je bil na uradnem obisku v Sloveniji madžarski predsednik Janos Ader.

Slovenska in madžarska vlada se občasno sestajata tudi na skupnih sejah. Do zdaj sta se sestali trikrat, nazadnje januarja 2016 na Brdu pri Kranju.