Revija Reporter
Slovenija

S septembrom v akcijo sindikati v zdravstvu, v navezi tudi s policisti

STA

30. avg. 2015 9:53 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sindikati v zdravstvu bodo v skladu z napovedmi v septembru začeli z zaostrovanjem stavkovnih zahtev. Tako so napovedali tako v zdravniškem sindikatu Fides, kot tudi Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije, ki bosta morda skupaj stopila s svojimi zahtevami. Sodelovanje pa se obeta tudi s policisti.

V Fidesu po dveh opozorilnih stavkah, ki so ju izvedli spomladi, za jesen ne izključujejo ponovitve leta 1996, ko so zdravniki odložili delo - razen v nujnih primerih, pri otrocih, starejših in nosečnicah - za tri tedne.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je za STA navedel, da bo glavni odbor sindikata 8. septembra, med drugim bodo govorili tudi o zaostrovanju stavkovnih aktivnosti. Kaj bo predlagal odboru, še ne želi razkriti. Je pa dejal, da se zdravniki glede sindikalnih aktivnosti "usklajujemo se s sindikati, ki mislijo podobno kot mi".

Gre za Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije pod vodstvom Jelke Mlakar. Tako v Fidesu kot v sindikatu zdravstvene nege zahtevajo sprejetje standardov in normativov za njihovo delo. V obeh dejavnostih so sicer že imeli pripravljene standarde in normative, ki sta jih tudi potrdila pristojna razširjena strokovna kolegija - to so najvišji strokovni organi na posameznem področju zdravstva, ki usklajujejo predloge klinik, strokovnih združenj in zbornic, visokošolskih zavodov, zdravstvenih zavodov ter posameznih strokovnjakov.

Ministrica Milojka Kolar Celarc se je februarja letos sicer s sindikati dogovorila, da imenujejo posebne delovne skupine, ki bodo preverile že pripravljene standarde in normative. Rok za to so si postavili do poletja.

A do takrat skupine niso dokončale svojega dela, zato sindikati grozijo s stavko. V sindikatu Mlakarjeve zbirajo podatke o tem, koliko bodo imeli delavci konec avgusta skupaj nadur. Glede na to bodo tudi lahko ocenili, koliko delavcev v zdravstveni negi še potrebujejo.

Po ocenah Mlakarjeve je teh nadur, ki se bodo prenesle v september, skupaj 300.000. To kaže, da v zdravstveni negi manjka 1800 zaposlenih.

Mlakarjeva tudi opozarja, da v skladu s kolektivno pogodbo po koncu referenčnega obdobja, ki se izteče vsake štiri mesece, ne bi smeli prenašati nadur v naslednje obdobje. Kar pomeni, da bi delavcem v zdravstveni negi morali bodisi omogočiti, da v prostih dneh izkoristijo teh 300.000 nadur, ali pa jim jih izplačati. To znaša skupaj okoli sedem milijonov evrov.

Tako Kuštrin kot tudi Mlakarjeva pravita, da strokovne skupine, ki se ukvarjajo s standardi in normativi, ne morejo kar spremeniti pripravljenih dokumentov, ki so jih tudi potrdili razširjeni strokovni kolegiji.

Če z ministrstvom ne bodo prišli blizu, v obeh sindikatih napovedujejo zaostrovanje svojih aktivnosti. Pri tem nameravajo sodelovati, glede česar se že usklajujejo.

Na ministrstvu za zdravje zaenkrat niso pojasnili, ali je katera od delovnih skupin že končala svoje delo in kdaj je pričakovati zaključek njihovega dela. Prav tako še niso odgovorili na vprašanje, ali je ministrica Milojka Kolar Celarc v kakšnem stiku s sindikati na področju zdravstva, zlasti tistimi, ki v jeseni napovedujejo zaostrovanje stavkovnih aktivnosti.

Mlakarjeva pa je pojasnila, da jih je ministrica uradno seznanila, da strokovna skupina dela, prosila jih je tudi za nadaljnjo potrpljenje. A Mlakarjeva pravi, da tega več nimajo, saj bi morali biti standardi in normativi skladno s stavkovnim sporazumom sprejeti že leta 2013.

Po besedah Kuštrina se glede sodelovanja usklajujejo tudi s Sindikatom policistov Slovenije. Predsednik tega sindikata Zoran Petrovič je za STA dejal, da že dve leti aktivno sodelujejo s Fidesom in si izmenjujejo informacije. "Ko je treba tudi skupaj nastopimo. To se je zgodilo zlasti v letih 2012 in 2014, ko je vlada z ukrepi hotela poseči ravno v dodatke dela ob praznikih in ponoči, kar je zadevalo zlasti policiste in zdravnike. Rezultat usklajenega nastopa je bil dvakratni umik napovedi tovrstnih ukrepov," je dejal.