Romski odgovor Juretu Godlerju: Počasi za sabo puščamo take rasistične šale
4. jul. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Romski predstavnik Darko Rudaš v zvezi s humorjem Jureta Godlerja (na sliki), ki kriminalizira Rome, opozarja, da počasi za sabo puščamo take rasistične šale.
Pretekli teden smo pisali o komiku Juretu Godlerju, ki v svoji satirični oddaji Ta teden z Juretom Godlerjem med drugim smeši »navadne« ljudi brez družbene moči in poglablja stereotipe o Romih. Tako je Godler v eni od majskih oddaj govoril o prireditvi Pot ob žici v spomin na italijansko okupacijo, med katero so Italijani Ljubljano opasali z žico. Godler je ob tem dejal: »Če bi v Ljubljani takrat živeli Strojanovi, žice ne bi bilo v enem tednu, to je enkrat ena.« Gre za znano romsko družino Strojan, ki zdaj živi na obrobju Ljubljane, »šala« pa poglablja družbene stereotipe, da so Romi pač tatovi. Za odziv na take šale, uperjene zoper eno od etničnih skupnosti, smo prosili varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer.
V daljšem odgovoru varuhinja presenetljivo nikjer ne obsoja označevanja Romov kot kriminalcev, pač pa te besede celo opravičuje, češ da je bila sporna izjava izrečena v satirični oddaji in jo je izrekel komik. Satirični format medijskih sporočil ima nekaj posebnosti, ki mu dopuščajo večjo svobodo izražanja, kot velja za tako imenovane »resne« medijske vsebine, pravi Nussdorferjeva. Ne podpira sicer širjenja stereotipov, ki lahko delujejo diskriminatorno do deprivilegiranih skupin, vendar se stereotipom v zasebnem in javnem govoru v celoti ni mogoče izogniti, dodaja. Komiki so pri tem na posebno spolzkem terenu in morajo v vsakem primeru posebej iskati mejo še sprejemljive uporabe stereotipov. Žalostno, da se o meji tokrat na konkretnem primeru ni uspelo izreči Nussdorferjevi in Godlerjevega kriminaliziranja Romov ni obsodila.
Za odziv smo prosili tudi Staneta Baluha, direktorja Urada za narodnosti, sicer vodjo Komisije za zaščito romske skupnosti, zanimalo nas je, kako ocenjuje opisani Godlerjev humor na račun Romov. Po njegovih besedah bi morali mediji odigrati ključno vlogo, saj so prav s specifičnim načinom medijskega poročanja, ki je večkrat nekorektno, diskriminatorno, stereotipno, vzrok razlik med večinskim prebivalstvom in Romi. Dokler ne bodo narejeni majhni koraki pri posameznikih (tudi radijskih in televizijskih voditeljih), ki lahko dolgoročno pomagajo pri zaupanju med posamezniki, večjega izboljšanja ne bo. Nekorektno in žaljivo govorjenje o drugih je tanka meja, kjer se lomijo vsebine posameznikove pripadnosti, ugotavlja Baloh.
Darku Rudašu, vodji Foruma romskih svetnikov, se Godlerjev humor ne zdi primeren. Pravi, da ima humor, ki naj bi sprožal ugodje, lahko tudi negativne posledice, ki izhajajo iz družbeno spornega etničnega humorja. S stand-up komedijo smo stopili korak naprej in počasi za sabo puščamo te stereotipne, rasistične šale, čeprav se ravno tem radi smejimo, ugotavlja Rudaš. Poudarja, da v največjih korupcijskih in privatizacijskih krajah Romi gotovo niso sodelovali. Na odziv Mirovnega inštituta pod vodstvom Neže Kogovšek Šalamon pa čakamo že več kot teden dni.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke