Revija Reporter
Slovenija

Romana Leljaka sodnik Palatin oprostil

Boris Cipot

7. jul. 2015 12:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V razpravni dvorani številka 12 soboškega okrožnega sodišča, v njej domuje predsednik OS Murska Sobota, okrožni sodnik svetnik Branko Palatin, njen inventar pa je zaradi udbaša Silva Gorenca dobro znan tudi raziskovalcu temnih strani naše polpretekle zgodovine , pisatelju in publicistu Romanu Leljaku, se je danes pričela in tudi s sodbo končala glavna obravnava.

Na njej je bil Leljak obdolženec, na tožilski klopi pa »užaljeni« menedžerji in lastniki zasebnega podjetja SIM iz Radencev. Da je bilo zaradi letaka, ki so ga na dom dobila vsa gospodinjstva v občini Radenci, globoko prizadeto njihovo dobro ime, zasebne družbe SIM namreč, da so zaradi tega vodilni, lastniki, kakor tudi njihovi družinski člani, seveda tudi zaposleni,  trpeli izjemne duševne bolečine, ki jih lahko ublaži le sodba v imenu ljudstva, po kateri  bo Roman Leljak kriv in temu ustrezno nosil posledice.  Prav teatralni so bili nastopi zastopnikov podjetja Antona Sečka, prokurista in solastnika, in Zlatka Mira, uradno zaposlenega kot svetovalca, sicer pa tudi lastniško vpetega v podjetje, kako so zaradi pisanja Romana Leljaka predmet ogovarjanj domačem kraju.

Letak, podpisana je bila sicer Civilna iniciativa, z njeno pomočjo je Roman Leljak kandidiral za župana, njeni predstavniki pa za občinski svet Radenci, je junija lani razgalil ozadja španovije med občino Radenci in zasebnim podjetjem SIM. To namreč že 15 let upravlja z občinskim vodovodom, čeprav za te naloge nima ustrezne koncesije.  In na to je opozoril junija lani Roman Leljak, da gre za nezakonito ravnanje, da se občinski oblastniki, v občinskem svetu so namreč sedeli tudi vodilni (latniki) družbe SIM, ne zmenijo za opozorila okoli nezakonitega stanja. »Gluhi so bili na opozorila, da je za to javno službo potrebno razpisati koncesijo. Tako je v vseh ostalih slovenskih občinah, le v Radencih ne,« je dejal  Roman Leljak.

Podjetje SIM, ki pet (5) let ni evidentiralo stanja števcev pri končnih odjemalci,  je to svojo šlamastiko skušalo preprosto rešiti z izdajo faktur za pet let nazaj, tudi z izterjavami in izvržbami, čeprav po določilih obligacijskega zakona zadeve po enem letu zastarajo, in na kar so bili v Sim tudi opozorjeni.  »Moj namen je bil, da ljudem v občini Radenci odprem oči, da spoznajo in vidijo, na kak način jih odirajo pri plačevanju faktur, in še to brez koncesije, čeprav je pravica do zdrave pitne vode ustavna kategorija,« je dejal Leljak in opozoril, da se še danes nič ni spremenilo. Še vedno Radenska občini prodaja kubični meter vode po cca 25 centov, SIM pa končnim odjemalce zaračunava cca 77 centov za kubični meter. »Kje je torej pol evra pri vsakem kubiku, se sprašuje Roman Leljak,« zadovoljen, da je Palatin izrekel oprostilno sodbo.