Revija Reporter
Slovenija

Referenduma o Natu najverjetneje ne bo, o obrambnih izdatkih pa ga najbrž sploh ne bodo razpisali

Igor Kršinar
16 812

9. jul. 2025 6:00

Deli na:

Referendum (fotografija je simbolična).

Andrej Petelinšek

Po izglasovanem referendumu o povišanju obrambnih izdatkov in napovedi referenduma o članstvu v Natu, politika išče rešitev, po kateri bi se izognili obema referendumoma. Eno od možnih rešitev je pričakovati na današnjem srečanju premierja Roberta Goloba z ustavnimi pravniki.

Glede referenduma o članstvu v Natu je rešitev preprosta, saj pobuda sploh še ni vložena. Premier Golob jo je zgolj pompozno in nepremišljeno napovedal, zato je dovolj, da je pač njegovi poslanci ne vložijo. 

Za to bodo imeli tudi ustrezno pravno podlago, saj o tem vprašanju volivci ne morejo glasovati na posvetovalnem referendumu, poleg tega bi izstop iz Nata, če bi se tako odločili volivci, morala potrditi dvotretjinska parlamentarna večina, ki pa je nimajo, saj tega SDS in NSI nikoli ne bosta podprli.

Tudi pri referendumu o povišanju obrambnih izdatkov pa je tudi še veliko manevrskega prostora za njihov umik, saj poslanci še niso izglasovali odloka. Kot nam je povedal eden od ustavnih pravnikov, ki se bodo jutri pogovarjali s premierjem, je ena od rešitev, da poslanci ne izglasujejo odloka o razpisu referenduma. 

Čeprav so referendum že potrdili, jih nič ne obvezuje, da ga tudi razpišejo. Podobno kot pri predlaganem zakonu, ki ga poslanci v drugem branju sprejmejo, v tretjem pa zavrnejo. A tudi če bi sprejeli odlok, bi ga lahko naknadno razveljavili z novim odlokom, kakor so storili v primeru referenduma o JEK 2, ki je bil najprej izglasovan, nato pa umaknjen. 

Glede na to, da so poslanci NSI napovedali, da bodo glasovali za umik referenduma, ki so ga v petek izglasovali skupaj z Levico, SD, SDS in nekaterimi nepovezanimi poslanci, je pričakovati, da ne bodo podprli odloka o razpisu referenduma. Dovolj je, da se vzdržijo, saj v tem primeru zagovorniki referenduma nimajo ustrezne večine. Pričakovati je, da bodo podobno ravnali tudi poslanci SDS, ki so  atlantistično usmerjeni.

Na petkovi seji državnega zbora je za referendum glasovalo 46 poslancev, proti pa 42. SDS ima 25 poslancev, NSI pa 7. Poleg Svobode so proti razpisu referenduma glasovali še Anže Logar, Eva Irgl in Miha Kordiš, slednji se je s tem maščeval Levici, podobno kot se je opozicija največji vladni stranki.