Revija Reporter
Slovenija

Razvpiti zgodovinar Jože Pirjevec še enkrat pogorel na sodišču proti kolumnistu Reporterja Boštjanu M. Turku

Nenad Glücks

5. apr. 2018 6:00 Osveženo: 7:06 / 05. 4. 2018

Deli na:

Okrajna sodnica Suzana Husar Dobravec z okrajnega sodišča v Ljubljani je zgodovinarju dr. Jožetu Pirjevcu prisolila ne zgolj eno sodno zaušnico, pač pa celo serijo. V celoti je namreč zavrnila njegovo odškodninsko tožbo zoper kolumnista Reporterja dr. Boštjana Turka in nekdanjega izdajatelja tednika Reporter- podjetje Prava smer.

Pirjevec je zaradi članka od Boštjana Turka o njem od slednjega in od Prave smeri zahteval šest tisoč evrov odškodnine z zakonskimi zamudnimi obrestmi od leta 2011 naprej in javno opravičilo. Gre za kolumno iz junija 2011 z naslovom Referenti in renegati.

Zmotila ga je ocena Turka, da je Pirjevec (nekdaj pod poitalijančenim imenom Giuseppe Pierazzi) stopil v nenavaden tip renegatstva (odpadništva), s tem, ko je svoje ime poitalijančil, čeprav za to niso obstajali nobeni zunanji razlogi ali pritiski.

Turk mu je, kot izhaja iz konteksta kolumne, očital, da je stopil v odpadništvo od slovenstva. Spomnimo, Pirjevec se je vse do leta 2002 v Italiji podpisoval kot Giuseppe in ne kot Jože. Torej je poitalijančeno ime uporabljal še po tem, ko so mnogi zavedni Slovenci svoja na silo od fašistov poitalijančena imena že zdavnaj poslovenili. To jim je namreč italijanska zakonodaja omogočala.

Sodnica je ugotovila, da Pirjevec nima nikakršne osnove za odškodnino, saj »je po presoji sodišča Boštjan Turk podal svojo oceno ravnanja Jožeta Pirjevca, ki ga je mogoče označiti kot izneverjenje določenemu prepričanju«. V Turkovi vrednostni sodbi Pirjevčevega ravnanja ni zaznati namena zaničevanja, zanjo pa »je imel dejstveno podlago«.

Skratka, šlo je zgolj za izraz kritike ravnanja Pirjevca, kar sodi pod ustavno kategorijo svobode izražanja. Zaradi tega je sodnica Dobravčeva zgodovinarjeve zahtevke v celoti zavrnila in mu naložila plačilo stroškov postopka: odvetnici Luciji Šikovec Ušaj, ki je zastopala Boštjana Turka, 1.487 evrov, odvetniku Deanu Gončinu, ki je zastopal firmo Prava smer, pa 882 evrov. Zgodovinar se lahko zoper sodbo pritoži na višje sodišče v Ljubljani.

Kolumnista Reporterja je Pirjevec za zgornji zapis pred leti tožil tudi kazensko, očital mu je kaznivo dejanje razžalitve. Okrožno in višje sodišče v Ljubljani sta mu pritrdila in Turka obsodila na dva meseca zapora pogojno, toda vrhovno sodišče ga je pred dvema letoma dokončno oprostilo.