»LDS je razpadla iz dveh razlogov: ker se je umaknil Drnovšek, ki je bil za vse struje nesporen predsednik, in ker je izgubila oblast. Obdržala se tudi ni nobena nova stranka, ki je nastala iz tega kroga. Zares je propadla, pokopala jo je afera Ultra, ker je Gregor Golobič lagal glede svojega premoženja, čeprav je pred tem v kampanji govoril o samoomejevanju politikov, večina ministrov in vodstvo stranke pa ga je po razkritju afere kljub temu javno podprla na tiskovni konferenci. Pozitivna Slovenija je razpadla od znotraj, potem ko Zoran Janković ni mogel sestaviti vlade. Njegove glasove je pobral Miro Cerar, njemu pa Marjan Šarec, vendar SMC ni izgubila vsega,« pravi Matej Lahovnik, nekdanji politik LDS in Zares.
»Združitev slovenskih Alde (liberalnih) strank bo uspešna le, če imajo nespornega voditelja. Na združitvenem kongresu LDS na Bledu leta 1994 je bilo vsem jasno, da je Drnovšek šef. Če bodo vsi vzeli Šarca za šefa, lahko to uspe, sicer pa bodo spet iskali nove obraze. SMC nima druge alternative kot združitev z LMŠ. Je politično mrtva, njena javnomnenjska podpora je nizka in gre po poti Pozitivne Slovenije, Zares in LDS. Vprašanje je tudi, kaj bo s Cerarjem, ki se umika. Če bo stranko prevzel Zdravko Počivalšek, bo to daleč najboljša izbira.« Z združitvijo oziroma priključitvijo SMC k LMŠ bi se zelo okrepila njena poslanska skupina, zato Lahovnik pričakuje najmanj problemov pri povezovanju teh dveh strank.
»Največje vprašanje je seveda SAB, saj je bistveno trša pogajalka. Alenka Bratušek bo v vlogi kmečke neveste več iztržila, vse pa je odvisno od usode infrastrukturnih projektov, predvsem pa poročanja vodilnih medijev.« Lahovnik poudarja, da se je SAB nepričakovano prebila v parlament, potem ko so Bratuškovo povabili na zadnje predvolilno soočenje na POP TV. Če svojega ne bo dosegla, ne bo privolila v združevanje.
Glede Desusa pa Lahovnik pravi, da bo verjetno ostal kot samostojna stranka, vendar pričakuje, da bo Karla Erjavca na kongresu zamenjal Igor Šoltes, ki je za levico garant, da bo stranko obdržal na levem polu: »Z njim lahko Desus še vedno dobi od pet do osem odstotkov. Erjavca bodo umaknili, ker se je kompromitiral z nekaterimi svojimi izjavami, poleg tega nima več kredibilnosti, saj je v vladah že 15 let. Celo upokojenci so se ga naveličali in niso pozabili njegovih obljub o tisoč evrih pokojnine.«
M. Lahovnik: Šarec se kot igralec na političnem odru zelo dobro znajde, pri tem ima izkušnje kot nekdanji kamniški župan. Če pa bo recesija, se stvari lahko spremenijo in se lahko spet sproži strategija novih obrazov, ki je učinkovita že deset let.
Najbolj realen čas združitve je po slovenskem predsedovanju EU in pred državnozborskimi volitvami, ki bodo sledile. Če bo prišlo do združitve, bo po Lahovnikovem mnenju predsednik združene stranke Šarec, njena podpredsednika pa Bratuškova in Počivalšek, če bo ta na kongresu SMC nasledil Cerarja. »Dokler bodo ugodne mednarodne gospodarske razmere, bo Šarec užival visoko javnomnenjsko podporo in njegova vlada bo še naprej delovala. Šarec se kot igralec na političnem odru zelo dobro znajde, pri tem ima izkušnje kot nekdanji kamniški župan. Če pa bo recesija, se stvari lahko spremenijo in se lahko spet sproži strategija novih obrazov, ki je učinkovita že deset let.«
Lahovnik poudarja še naslednje: »Če Šarec želi posnemati Drnovška, se mora tako tudi obnašati: Drnovšek ne bi nikoli popuščal Levici, saj je vedno šel čez politični pol in presegal ideološke delitve. Politični blok s skrajneži pomeni nevarnost, da vladna politika pristane v radikalizmu. Drnovšek se nikoli ne bi ujel v takšno past. Prav zato tudi leta 1997 ni bila izglasovana ideološko leva vlada, saj je Drnovšku ustrezalo, da je vlado lahko sestavil z SLS, kar ga je potegnilo v sredino, ne pa v levo.«