zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

doncic Ekipa24.si

Dallas slavi! Luka Dončić in druščina ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Razprava o Sloveniji v Strasbourgu verjetno neizbežna

Deli na:
Razprava o Sloveniji v Strasbourgu verjetno neizbežna

Foto: Reuters

Na dnevnem redu plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta prihodnji teden je med drugim razprava poslancev z evropskim komisarjem za monetarne zadeve Ollijem Rehnom o finančni pomoči Cipru. Po mnenju evropskih poslancev iz Slovenije bo ob tem v Strasbourgu zagotovo slišati tudi ugibanja o tem, ali bo Slovenija naslednja, ki jo bo treba reševati.

Špekulacije in "spin" na račun Slovenije, češ da utegne biti naslednja, ki bo zaprosila za evropsko finančno pomoč, v zadnjih dneh in tednih so bili preveliki, da bi se lahko izognili razpravi o tej temi prihodnji teden v Strasbourgu, so se na današnji novinarski konferenci strinjali Mojca Kleva Kekuš in Tanja Fajon (S&D/SD), Jelko Kacin (Alde/LDS) in Romana Jordan (EPP/SDS).

"Slovenija ni Ciper in kakršnakoli primerjava ni na mestu", a v razpravi o Cipru se sigurno ne bomo mogli izogniti Sloveniji, je bila jasna Fajonova.

Kacin je obenem napovedal, da bodo pri tem najglasnejši konservativni britanski poslanci, ki težave držav z evrom izkoriščajo za lastne politične potrebe - za prepričevanje britanske javnosti, da Velika Britanija z evrom nima kaj početi. V ozadju špekulacij glede Slovenije je "napad na evro", ocenjuje Kacin.

Evropska komisija je zato po njegovem "naravna zaveznica" Slovenije v naporih, da se dokaže, da se je špekulantom vendarle mogoče upreti in da jih neka država s konkretnimi ukrepi lahko postavi na laž ter da EU ne bo več dovolila, da ji "eno za drugo rušijo države".

Kleva Kekuš je bila sicer danes kritična do Evropske komisije oziroma do njene v sredo objavljene analize o makroekonomskih neravnovesjih v 13 državah članicah EU, v kateri je Slovenijo skupaj s Španijo izpostavila kot najbolj problematično.


Kot je namreč opozorila poslanka, "je bila politična ocena tega, kar piše v študiji, drugačna od tega, kar dejansko kažejo številke" v njej. Če prebereš celotno, precej obsežno analizo, po besedah poslanke ugotoviš, da Slovenija sploh ni tako slabo stoječa in je povsem v povprečju, a v povzetkih na prvih straneh študije je komisija zapisala, da prav Sloveniji resno grozi zlom.

Čeprav se vsi štirje poslanci strinjajo v oceni, da Sloveniji glede na dejanske številke ne kaže tako slabo, kot ji pripisujejo nekateri, pa obenem vsi opozarjajo, da imajo špekulacije in "spini" izredno moč in so jim doslej podlegle še vse države, ki so zapadle v njihovo spiralo.

Fajonova je slovensko vlado in opozicijo ob tem pozvala predvsem, naj pozabita na pretekle spore, se zavesta ogromne odgovornosti in se nemudoma lotita nujnih ukrepov.

Podobno je menila Jordanova. Kot je opozorila, je govoriti o tem, da nismo Ciper in da se znamo iz situacije izvleči, "le tretjina stavka", naslednji "dve tretjini", ki govorita o ukrepih, pa Sloveniji še v veliki meri manjkata.

Kacin je bil kritičen do trenutnega ukvarjanja Slovenije z zlatim fiskalnim pravilom. Razprava o tem je po njegovem dokaz, da "še vedno bluzimo nekje po vesolju in ne hodimo po Zemlji". To je po njegovem "brezpredmetno vprašanje tega trenutka", stvari se je treba lotiti drugače.

Kot je prepričan, območje z evrom nujno potrebuje predvsem "evropske, razvojne, stabilizacijske, pomožne ali kakršnekoli že obveznice", ki bi državam, kakršna je Slovenija, omogočile normalen dostop do finančnega trga po stopnjah donosnosti, ki so vzdržne.