Kdor je mislil, da so se po začetku vojne v Ukrajini odnosi med politikoma poslabšali, saj sta se znašla na nasprotnem bregu, se seveda moti. Takoj po novem letu sta se srečala na večerji na Jezerskem, kamor je Orban s soprogo pripotoval na oddih, zdaj pa odhaja Janša na Madžarsko.
Med eminentnimi imeni, ki naj bi nastopili na konferenci, seveda ni nikogar med aktualnimi predsedniki ali premierji EU, še najvišji položaj med gosti bo imel premier Gruzije Irakli Garibashvili, vendar Gruzija ni članica EU.
Po drugi strani pa bo poleg Janše nastopil še en bivši premier – Andrej Babiš iz Češke, ki poleg Orbana velja za proruskega politika. Na parlamentarnih volitvah ga je premagal Petr Fiala, ki je kmalu po začetku vojne skupaj z Janšo ter poljskim kolegom Matuszom Morawieckim in šefom poljske vladajoče stranke Jaroslawom Kaczynskim odpotoval v Kijev. Njega seveda ne bo v Budimpešto.
Med proruske govorce spada tudi srbski nacionalist Jovan Palalić, za katerega so zapisali, da se ne boji (ameriškega predsednika) Josepha Bidna. Zato bo prišel tudi Mark Meadows, šef osebja Donalda Trumpa. Prav tako bo tam tudi »vodja konservativcev Latinske Amerike« Eduardo Bolsonaro, sicer sin nekdanjega skrajno konservativnega brazilskega predsednika Jaira Bolsonara.
Med evropskimi politiki bodo tam pripadniki skrajno desnih skupin Identiteta in demokracija (ID) ter Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Med nastopajočimi bosta tudi predsednik stranke ID Gerolf Annemans in podpredsednik ECR Hermann Tertsch. Zanimivo, da si predsednica stranke Giorgia Meloni, sicer italijanska premierka, ni vzela časa za Orbana, najbrž zaradi njegove proruske drže.
Prav tako za svojega ideološkega prijatelja nima časa predsednik Lige in podpredsednik italijanske vlade Matteo Salvini, ki sicer tudi za Putinovega oboževalca, ampak je raje k Orbanu poslal poslanca Simoneja Billija. Tudi francoska nacionalistka Marine Le Pen ne bo prišla, nikogar ne bo poslala na konferenco. Bosta pa prišla voditelja dveh skrajno desnih strank, predsednik avstrijskih svobodnjakov Herbert Kickl in podpredsednik španske fašistične stranke VOX Jorge Buxade.
Ob takih »eminentnih« ljudeh, s katerimi bo Janša gostoval pri Orbanu, se gotovo v grobu obrača Jože Pučnik, ustanovitelj socialdemokratske stranke Slovenije, ki je leta 1993 njeno vodstvo predal Janezu Janši. Sploh, ker se zgražajo tudi nekateri tuji intelektualci.
Denimo, češki politolog Aleš Michal je opozoril na zemljevid velike Madžarske (nekdanje Ogrske), ki je obsegala tudi slovensko ozemlje: »Majske konference CPAC se bo udeležil tudi Andrej Babiš, voditelj stranke ANO, ki je članica evropske liberalne stranke Prenovimo Evropo. In še eno (nepričakovano) presenečenje: Janez Janša bo tudi prišel. Po tem zemljevidu je njegova država del madžarskega ozemlja.«