Revija Reporter
Slovenija

Pritiski in manipulacije Erike Žnidaršič

Igor Kršinar
39 16.495

23. mar. 2024 6:00 Osveženo: 7:13 / 23. 3. 2024

Deli na:

Voditeljica Tarče Erika Žnidaršič je klicala in nadlegovala novinarja Reporterja.

Sašo Radej

Pred mesecem dni me je poklicala voditeljica Tarče Erika Žnidaršič in me nadlegovala zaradi tega, ker moj sodelavec preverja projekt, za katerega je podjetje njenega očeta, v katerem je direktor njen partner, prejelo državna sredstva.

Njegovo poizvedovanje je že pred novim letom označila za poskus diskreditacije njene družine zaradi njenega novinarskega dela, čeprav bi novinarju lahko v vsem tem času odgovorili na vsa vprašanja. Če je bila državna podpora projektu res smotrna, s tem najbrž ne bi imeli težav, sicer Žnidaršičeva v svoji oddaji težko očita nesmotrno porabo javnega denarja drugim.

Kolegici sem takrat odgovoril, da se v delo svojih sodelavcev ne morem vtikati, sploh pa da prispevek še ni bil objavljen, saj sodelavec še vedno ni prejel vseh zahtevanih odgovorov. Po drugi strani pa sem jo opozoril na nekorekten odnos do mene osebno, ko so me v času pred predsedniškimi volitvami v Tarči nemarno obtožili, da delam propagando takratni kandidatki Svobode Marti Kos. V resnici pa sem zgolj preverjal očitke, da naj bi v času, ko je bila veleposlanica v Nemčiji in Švici, šikanirala svoje podrejene, kar pa nikakor ne more biti propaganda zanjo.

Če mi Erika Žnidaršič očita pritisk na delo pristojnih organov, ji vračam, da iz svojih osebnih interesov izvaja pritisk na novinarsko delo mene in mojih sodelavcev.

Podobno politikantsko manipulacijo so si privoščili tudi v zadnji Tarči, ko so problematizirali moje poizvedovanje glede poteka postopka zoper predsednika vlade Roberta Goloba, ki ga vodita tožilstvo in policija že eno leto. Zato me je zanimalo, kakšno kaznivo dejanje bi lahko premier storil med pogovori z nekdanjo ministrico Tatjano Bobnar, a mi niso odgovorili ne na tožilstvu ne na policiji.

Ob tem sem opozoril tudi na morebitne konflikte interesov tožilstva in policijske uprave, ki zoper premierja vodita predkazenski postopek. Znano je namreč, da je bila Bobnarjeva dolga leta zaposlena v Policijski upravi Ljubljana, poleg tega je sodelovala z nekaterimi državnimi tožilci, lani se je celo udeležila njihovega zbora. Zato je v javnem interesu podatek, kdo konkretno vodi postopek in ali se osebno pozna z vlagateljico kazenske ovadbe.

Podobno velja za postopek na KPK, iz katerega se je izločil predsednik Robert Šumi, ker je osebni prijatelj Bobnarjeve, ne pa tudi namestnik Simon Savski, ki vlado kritizira po družbenih omrežjih. Nenazadnje je od usode postopkov proti premierju odvisna tudi usoda vlade in države, če bi razpadla koalicija in bi sledile predčasne volitve.

Če mi Žnidaršičeva očita pritisk na delo pristojnih organov, ji vračam, da iz svojih osebnih interesov izvaja pritisk na novinarsko delo mene in mojih sodelavcev.