Revija Reporter
Slovenija

Predsednik na »delovnem obisku« pozdravil hčer

Igor Kršinar

19. jul. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Urad predsednika republike Danila Türka je za prenočitev v londonskem hotelu The Royal Horseguards med »delovnim obiskom« odštel 2.858 evrov.

V prispevku Predsednik na reaktivni pogon sem napačno navedel podatek, da je Helena Türk, hči predsednika republike Danila Türka, študirala na Londonski šoli za ekonomijo in politične vede (LSE), ki jo je predsednik obiskal med svojim »delovnim obiskom« novembra 2010. Prav tako so v uradu predsednika republike zanikali neuradno informacijo, da naj bi po obisku hčerka odpotovala s predsednikom v Slovenijo. Za oba napačna podatka se opravičujem.

Boštjan Lajovic, svetovalec predsednika republike za odnose z javnostjo, pa vendarle ni zanikal ključnega podatka: da je predsednik Danilo Türk z delegacijo novembra 2010 odletel z najetim letalom, najprej v Oxford, nato od tam še v okoli 90 kilometrov oddaljeni London, naslednji dan pa nazaj v Ljubljano, vsi ti poleti pa so davkoplačevalce stali 14.555 evrov. V Oxfordu je predaval tamkajšnjemu univerzitetnemu združenju, v Londonu pa na omenjeni šoli za ekonomijo LSE, kjer je na začetku pozdravil svojo hčer: »Posebej sem vesel, da vidim svojo hči, Heleno, ki je zmeraj zelo kritična poslušalka, in zagotavljam vam, da imam zaradi nje na začetku kar malo treme.«

Nenavadno je, da je predsednik Türk posebej pozdravil svojo hčer, če ni bila slušateljica na tej visoki šoli. V odgovoru kolegici Biserki Karneža Cerjak, žal sem ga prezrl, ker me z njim v uradu niso seznanili, so potrdili, da je Helena Türk »v tistem času živela in študirala v Londonu«, kar je bistveno. Težko nas bodo v uradu prepričali o smotrnosti porabe davkoplačevalskega denarja za ta obisk, med katerim se je šele drugi dan srečal s predsednikom spodnjega doma parlamenta. Delegacija predsednika republike je med obiskom prenočila v imenitnem hotelu The Royal Horseguards, za to je urad, kot so nam odgovorili, odštel 2.858,90 evra. Za vse stroške obiska v Veliki Britaniji pa je urad predsednika republike plačal 21.294 evrov.

Zanimivo je še, da je po podatkih predsednikovega urada iz Ljubljane v Oxford letelo sedem članov Türkove delegacije: Danilo Türk, Mojca Seliškar Toš, Tatjana Miškova, Boštjan Lajovic, dva varnostnika in uradni fotograf. Na poletu iz Oxforda v London sta se jima pridružila še veleposlanik Iztok Jarc in varnostnik iz Velike Britanije. Iz Londona v Ljubljano pa je odpotovalo osem članov Türkove delegacije: sedmerici, ki je pripotovala iz Slovenije, se je pridružil še en varnostnik. Zakaj delegacija ni uporabila redne letalske linije iz Ljubljane v London, če je že predsednik Türk ocenil, da sta predavanji v interesu naše države, pa vse do danes niso pojasnili.

V uradu predsednika republike so nam odgovorili še na vprašanje, koliko so znašali stroški razkošnega obiska v New York in BIH leta 2008. Stroški letalskega prevoza v New York so znašali 42.683,97 evra, celotni stroški, ki vključujejo hotelske storitve za celotno delegacijo, pa 23.459,97 evra. Vsi stroški obiska v BIH pa so znesli 66.108,89 evra, od tega je 63.642,86 evra urad plačal za letalo, preostanek do 89.100 evrov letalskih stroškov pa vlada.