Revija Reporter
Slovenija

Predrago šolanje otrok: vsaka šola nekaj stane, brezplačna pa nas stane največ

Ana Jud
53 282

3. sep. 2023 20:00 Osveženo: 20:11 / 03. 9. 2023

Deli na:

Fotografija je simbolična.

M24/Marko Vavpotič

Novo šolsko leto večini otrok pomeni nekaj lepega, saj je zanje začetek nove življenjske epizode. V šumenju papirja za ovijanje zvezkov in pospravljanju barvnih pisal v novo peresnico je nekaj čarobnega. Če otrok dobi potrebščine, ki si jih resnično želi, mu bo šola v večje veselje, kakor bi mu bila, ko bi mu stvari izbrali drugi. Če si šolar želi zvezke, na katerih so tigri in levi, bo razočaran, če mu bodo starši izbrali dolgočasne enobarvne zvezke, ker bodo za nekaj centov cenejši od onih s tigri in levi.

»ZPM Moste Polje je na vsa pristojna ministrstva in predsedniku vlade ter na vodje poslanskih skupin naslovila poziv, v katerem opozarja na problematiko plačljivosti obveznih vsebin v osnovnih šolah. Naša ustava določa, da je osnovna šola javna, obvezna in da se financira iz javnih sredstev. Trenutna ureditev, ko imajo šole popolno diskrecijo pri določanju plačljivosti vsebin, je po našem mnenju protiustavna. Na sestanku na ministrstvu za šolstvo so nam v zvezi s tem dejali, da tako pač je in tako bo, ker je to stvar, ki je v domeni vsake posamezne šole.



Po naših izkušnjah je dejstvo, da starši ob začetku šolskega leta dobijo sezname pripomočkov, ki lahko, odvisno od šole do šole, znašajo tudi več kot 300 evrov in nato med šolskim letom morajo plačevati, da se otroci lahko udeležujejo določenih obveznih vsebin, spet prosto po presoji šole, nesprejemljivo in pri socialno ogroženih otrocih samo poglablja občutke socialne izključenosti in jih še dodatno stigmatizira. Po našem mnenju bi morale biti obvezne izbire vsebine, vključno z šolo v naravi, ki je prav tako obvezna, v celoti financirane iz javnih sredstev,« je za Reporter povedala odvetnica in podpredsednica Zveze prijateljev mladine Moste Polje (ZPM Moste Polje) Nina Zidar.

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda pa meni, da ustava ne daje pravice, da je osnovnošolsko izobraževanje v celoti brezplačno, ampak vzpostavlja dolžnost države, da organizira in z javnimi sredstvi financira obvezno osnovnošolsko izobraževanje tako, da bo vsakemu otroku ne glede na socialni status staršev omogočena vključitev v javno osnovno šolo.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24