Da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, so menili v SDS, NSi, SNS in Levici, da ni primeren, pa so menili v LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS.
Predlog bi po navedbah SDS izboljšal položaj najbolj ranljivih skupin med invalidskimi upokojenci. Tako kot je določena minimalna pokojnina, naj bi se po njihovem določila tudi minimalna invalidska pokojnina, ki bi morala biti v višini osnovnega zneska minimalnega osebnega dohodka oz. denarne socialne pomoči. Ta po zadnji uskladitvi znaša 402 evra. Taka rešitev bi po besedah SDS veljala tudi za upokojence, ki zaradi delne zmožnosti za delo oziroma delne invalidnosti težko dobijo zaposlitev.
Po opozorilu SDS gre za osebe, ki si ne morejo priskrbeti drugega vira dohodkov oziroma so zaradi le delne zmožnosti za delo zelo težko zaposljive. Menili so, da bi se morala invalidskim upokojencem zagotoviti vsaj približno sprejemljivo pokojnino, ne da bi morali izpolnjevati pogoje za varstveni dodatek. Predlog s to vsebino so v poslanski skupini v parlamentarni postopek vložili že spomladi, a je vladna koalicija takrat glasovala proti.
Vlada predloga SDS ne podpira. Meni, da problematike ni primerno reševati parcialno in zgolj za nekatere posameznike znotraj sistema. Za obravnavo v DZ je že pripravila predlog pokojninske novele, po kateri bodo denimo invalidska nadomestila višja. V nadaljevanju bodo stekla usklajevanja tudi za drugi paket pokojninskih sprememb, je napovedala.
V predstavitvi stališč poslanskih skupin včeraj popoldne so v LMŠ spomnili, da je poslanska skupina SDS samo v tem mandatu vložila več predlogov novel, ki posegajo v pokojninski zakon kljub zavedanju posledic, ki jih imajo parcialni posegi v pokojninski in invalidski sistem.
V SD so opozorili, da pokojninsko in invalidsko zavarovanje temelji na zavarovalniškem principu, zavarovalni sistem pa mora vzpostaviti ravnovesje med plačanimi prispevki in višino pokojnine. A sistem vključuje tudi načela vzajemnosti in solidarnosti, tako da gre pri invalidski pokojnini tudi za solidarnostni sistem. Odmeri se namreč višje kot starostna, v pokojninsko dobo pa se šteje tudi t. i. fiktivna doba za odmero pravic iz invalidskega zavarovanja, so pojasnili.
Predlog SDS ne naslavlja problemov, ki jih pomenijo prenizke invalidske pokojnine in nadomestila, ne naslavlja v zadostni meri, so menili v SMC. V SAB so se strinjali, da smo res še daleč od tega, da bi pokojnine omogočale določen standard, a to po njihovem mnenju še ni razlog za vlaganje zakonov brez širšega razmisleka o njihovih posledicah. V DeSUS pa so zatrdili, da zaupajo pristojnemu ministrstvu, da bo pripravilo ustrezne in celovite popravke pokojninskega zakona.
V SDS so po drugi strani opozorili, da predlog, ki so ga vložili, invalidskim upokojencem omogoča vsaj minimalni standard in ne le golo preživetje. Tudi po oceni NSi je predlog SDS nujno sprejeti, ker invalidski upokojenci vse prevečkrat prejemajo mizerne invalidske pokojnine, čeprav imajo nekateri tudi 30 let in več pokojninske dobe.
Predlog SDS je po oceni Levice po eni strani dober, ker invalidske pokojnine dviguje na raven osnovnega zneska minimalnega dohodka, po drugi pa slab, ker tega ne stori za vse prejemnike najnižjih pokojnin. V nadaljnjem postopku bodo zagovarjali ukrepe, s katerimi bi se na dostojno raven dvignile vse najnižje pokojnine.
Podporo so napovedali tudi v SNS. Hkrati so pozvali vlado, naj čim prej dvigne pokojnino vsem, ki imajo 40 let delovne dobe ali več. Dvig pokojnine je pomemben tudi kot motivacija za delovno aktivno prebivalstvo, so izpostavili.
Predlog SDS za višje invalidske pokojnine končal zakonodajno pot
8. okt. 2019 6:00
Predlog spremembe pokojninskega zakona, ki so ga vložili v SDS in predvideva zvišanje invalidskih pokojnin, ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je sklenil DZ. Takega mnenja je bilo 41 poslancev, nasprotnega mnenja pa jih je bilo 39.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke