Poslanci SDS zahtevajo sklic izredne seje o stanju demokracije v Sloveniji
21. jun. 2013 13:07 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Poslanska skupina SDS je danes vložila zahtevo za sklic izredne seje o stanju demokracije v Sloveniji v povezavi z izhodišči resolucij evropskih inštitucij. Poslanec SDS Branko Grims je v predstavitvi zahteve poudaril, da nekatere resolucije niso v celoti uresničene ter da nas tudi EU opozarja, da z demokracijo v Sloveniji "nekaj ni v redu".
Grims je uvodoma dejal, da je Slovenija kot članica EU enakopravni sestavni del moderne združene Evrope, z vstopom v to skupnost pa je Slovenija sprejela tudi vrednote, na katerih je utemeljena EU.
Te vrednote so po njegovih besedah izražene predvsem v Resoluciji o evropski zavesti in v Resoluciji št. 1096 o ukrepih za odpravo dediščine nekdanjih totalitarnih komunističnih režimov, ki pa v Sloveniji niso uresničene v celoti. "To postaja vse bolj pereče razvojno vprašanje," je poudaril Grims in dodal, da se vprašanje vrednot vleče od ekonomskega področja do pravosodja.
"Sedanja oblast nas v tem trenutku več kot očitno od teh vrednot oddaljuje, zato vsi slabše živimo. Zato pada blaginja, se povečuje nezaposlenost, nekateri grdo, nesramno bogatijo, vsi ostali pa smo zato vse revnejši," je bil kritičen Grims.
Med drugim je opozoril na primer, ko je vladajoča koalicija sprejela zakon o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah, kjer je predvideno, da se bo reševalo podjetja, ki niso sposobna preživeti, z denarjem podjetij, ki pa so sposobna preživetja. Meni namreč, da gre za "popolno nasprotje kapitalizma in socializem v najslabšem pomenu besede". Stanje je po njegovi oceni alarmantno tudi na področju pravosodja in sodne prakse, kjer da očitno veljajo dvojna merila.
Kot je povedal Grims, tudi najvišje inštitucije EU opozarjajo, da z demokracijo v Sloveniji "nekaj ni v redu", da je to za Slovenijo kritično razvojno vprašanje ter da je treba nekaj storiti.
V zahtevi za sklic izredne seje poslanci SDS državnemu zboru predlagajo sprejem več priporočil. Tako med drugim predlagajo, da DZ od vlade zahteva spoštovanje ugotovitev omenjene resolucije št. 1096 ter da predlagane ukrepe v okviru ustavnega reda upošteva pri nadaljnjih zakonskih in ustavnih predlogih. V zahtevi je navedeno tudi priporočilo, da DZ predlaga vladi pripravo nujnih reform, ki so priporočene v resoluciji in še niso bile izvedene.
Po enem od predlaganih priporočil bi DZ ugotavljal, da Slovenija ni upoštevala opozoril in sledila ukrepom iz resolucije, kar "nima posledic samo za neizpeljane demokratične procese v Sloveniji, temveč tudi za odsotnost vladavine prava in za neizkoriščen potencial slovenskega gospodarstva in s tem zmanjšanje blaginje državljanov Slovenije".
Prav tako poslanci največje opozicijske stranke DZ pozivajo k sprejemu predloga vladi, da pristopi k celostni reformi ustavnih in zakonodajnih mehanizmov, ki bodo omogočili nepristransko in neodvisno sojenje v razumnih rokih ter onemogočili zlorabo prava oz. postopkov v politične ali druge neustavne namene. Predlagajo tudi dosledno uveljavitev standardov, ki bodo preprečili imenovanja na odgovorne položaje v tožilstvu in pravosodju tistih, ki so kršili človekove pravice in svoboščine, je še razvidno iz zahteve.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke