Poslanci bodo v sredo razpravljali o Janševem mandatu
10. okt. 2014 14:36 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


DZ bo o poročilu mandatno-volilne komisije (MVK) v zvezi s poslanskim mandatom prvaka SDS Janeza Janše odločal na izredni seji v sredo. Vodja poslancev SDS Jože Tanko je na kolegiju predsednika DZ Milana Brgleza danes vztrajal, da uvrstitev te točke dnevnega reda glede na sklepe MVK ni v skladu s poslovnikom DZ. Brglez je vztrajal pri nasprotnem.
Predsednik DZ je izredno sejo sklical za sredo, s pričetkom ob 12. uri.
MVK je o Janševem mandatu v četrtek razpravljala okoli devet ur, sejo je spremljalo več postopkovnih zapletov in prekinitev.
MVK poslancem predlaga, naj glasujejo o tem, ali Janši kljub zaporni kazni ne preneha mandat in lahko opravlja poslansko funkcijo. Če ta sklep ne bo sprejet, pa predlagajo ugotovitev, da zaradi obsodbe Janši na podlagi zakona mandat preneha. S slednjim se DZ le seznani.
Odločanju o slednjem sklepu so v SDS nasprotovali, saj je ta po njihovem mnenju brezpredmeten. Na to je tudi na današnjem kolegiju opozoril Tanko. Predsedniku je predlagal, naj to točko umakne z dnevnega reda seje DZ, ker da ni pogojev za njeno uvrstitev na sejo.
MVK je po njegovem mnenju sprejela popolnoma drugačen sklep od tega, kar bi radi predlagatelji dosegli. Tanko je spomnil na tretjo alinejo 36. člena poslovnika, ki se glasi, da MVK obvešča zbor o primerih, ki imajo za posledico prenehanje poslančevega mandata. A sklep MVK po njegovem mnenju ni v skladu s tem.
Brglez pa je vztrajal, da je točka dnevnega reda v skladu z zakonom o poslancih in s 112. členom poslovnika. Slednji sicer določa, da DZ s sklepom odloča o volitvah, imenovanjih in razrešitvah, daje soglasja k aktom javnih zavodov in javnih podjetij ter k imenovanjem in razrešitvam direktorjev in članov organov upravljanja teh zavodov in podjetij v skladu z zakonom in ustanovitvenim aktom, odloča o postopkovnih vprašanjih in o drugih vprašanjih iz svoje pristojnosti.
Brglez je opozoril na zadnji del člena in spomnil še na 9. člen zakona o poslancih. V skladu s slednjim DZ ugotovi, da je poslancu, ki je bil pravnomočno obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šestih mesecev, prenehal mandat neposredno na podlagi zakona. Torej DZ o tem ne odloča.
Lahko pa DZ odloči, da poslancu ne preneha mandat in lahko opravlja funkcijo. To izjemo zakon dopušča, vendar je treba o tem posebej odločiti.
Tanko pa je ugovarjal Brglezu, da 112. člen poslovnika govori o razrešitvah, medtem ko je v Janševem primeru govora o prenehanju mandata.
Predsednik DZ je vodjo poslancev SDS sicer tudi opozoril, da so posamezna delovna telesa avtonomna in kot predsednik ne more vplivati na oblikovanje sklepov. Lahko pa ugotovi, kot je dejal, da je s sklepom MVK vse v redu.
Glede na stališča poslanskih skupin koalicije ter ZL in ZaAB gre sklepati, da DZ ne bo izglasoval sklepa, da Janši mandat ne preneha. Menijo namreč, da pravnomočno obsojen poslanec na zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev, ne more opravljati poslanske funkcije. Z zavrnitvijo omenjenega sklepa bi nastopili pogoji za ugotovitev DZ, da Janši preneha mandat na podlagi 9. člena zakona o poslancih.
Kolegij predsednika DZ je sicer danes podprl tudi terminski program DZ za november in okvirni terminski program dela za december 2014.
Kolegij predsednika DZ bi moral obravnavati tudi uvrstitev predloga novele zakona o volitvah v DZ v pričetek obravnave. A so predlagatelji, poslanska skupina ZaAB, novelo zakona umaknili iz zakonodajnega postopka. Nameravajo namreč dopolniti predlog, s katerim želijo sicer ukiniti volilne okraje in uvesti absolutni preferenčni glas. Zatem ga bodo ponovno vložili v zakonodajni postopek.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke