Revija Reporter
Slovenija

Po obisku pri Türku Janković pričakuje mandatarstvo

27. dec. 2011 10:03 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik republike Danilo Türk je začel posvetovanja s poslanskimi skupinami glede podpore za mandatarja. Prva sta k predsedniku prišla predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković in poslanec stranke Jani Möderndorfer. Janković pred pogovorom posebnih pričakovanj ni imel. Naslednja je na vrsto prišla SDS, ki Jankovića ne bo podprla, vendar tudi ne bo ugovarjala, če ga bo predsednik imenoval za mandatarja.

Kot je dejal v izjavi novinarjem, verjame, da se bo predsednik po opravljenih pogovorih sam odločil o tem, komu podeliti mandatarstvo. Kot je ponovil, sam nikoli ni rekel, da mora relativni zmagovalec absolutno dobiti mandatarstvo. Na vprašanje, ali bi mandatarstvo sprejel, če ne bi imel večinske podpore, pa je dejal le, da je treba počakati na to, kaj bodo pogovori prinesli in da koalicije ne gre sklepati v medijih.

O trojčku Liste Virant, SLS in DeSUS, ki naj bi po poročanju nekaterih medijev Türku predlagal, da preveri politično voljo za oblikovanje tehnične vlade, je Janković dejal, da jih ne razume, vendar s tem nima nobenih težav, saj so konec koncev tudi oni vabljeni v koalicijo oz. neko obliko partnerstva za razvoj. Kot je poudaril, je vsem, s katerimi se je pogovarjal, ponudil sodelovanje, in želi si strokovne, timske vlade.

V zvezi z možnostjo tehnične vlade se Janković sprašuje, zakaj smo potem v Sloveniji imeli volitve. Tehnično vlado bi po njegovih besedah lahko imeli pred meseci, ko je padla vlada Boruta Pahorja. Vendar je bila takrat odločitev za predčasne volitve in zato se mu zdi zdaj govoriti o tehnični vladi popolnoma nesmiselno.

Pojasnil pa je, da so v stranki dobili pripombe SD in Državljanske liste Gregorja Viranta na njihov predlog koalicijske pogodbe in da v programskem delu ne vidi razlik. Prav tako že tečejo kadrovsko pogovori in tudi tu so po njegovih besedah pripombe sprejemljive. Tako se mu zdi, da je to "prava pot". Vendar pa, kot dodaja, jih je za to potrebno več, ne le dva ali trije.

Na vprašanje, ali bi bil pripravljen ponuditi SLS ministrsko mesto tudi, če bi bila stranka konstruktivna opozicija, je odgovoril, da je to že ponudil, ker si želi strokovno vlado.

Na vprašanje, ali je še vedno prepričan, da lahko sestavi vlado, pa je odgovoril: "Seveda."

SD za Jankovića

V SD so predsedniku republike Danilu Türku povedali, da podpirajo Zorana Jankovića kot tistega, ki naj ima na podlagi rezultatov volitev priložnost sestaviti vlado, je po pogovoru povedal vodja poslanske skupine SD Janko Veber.

Türka sta obiskala skupaj s podpredsednikom stranke Patrickom Vlačičem, predsednik stranke Borut Pahor je namreč še vedno v bolnišnici.

Veber je pojasnil še, da se stranka glede morebitnega vstopa v vlado pogaja le z Jankovićem in da drugih kontaktov ni bilo. Vlačič pa je dodal, da so na predlog koalicijske pogodbe dali svoje pripombe in pričakujejo konsolidiran tekst še tekom današnjega dne. Glede kadrovskih vprašanj pa se še usklajujejo, je dejal.

Tudi glede tehnične vlade ni bilo resne razprave, je dejal Veber in poudaril, da smo imeli volitve in da so te pokazale rezultate, na podlagi katerih pričakujejo, da bodo postopki tudi tekli naprej.

Glede sredinskega trojčka, ki naj bi danes po besedah predsednika poslanske skupine SLS Franca Bogovića predlagal celo vlado narodne enotnosti, pa je Veber dejal, da so to aktivnosti, ki potekajo mimo SD, zato tega ne nameravajo komentirati. "Dejstvo je, da je bil predsednik DZ izvoljen na način, ki ga tudi mi nismo želeli," je dejal Veber.