Revija Reporter
Slovenija

Pivčeva: Preskrba s prehranskimi izdelki v Sloveniji ni motena

STA

10. mar. 2020 18:03 Osveženo: 18:05 / 10. 3. 2020

Deli na:

Aleksandra Pivec

Primož Lavre

Preskrba s prehranskimi izdelki v Sloveniji v tem trenutku ni motena, niti ni ogrožena, je zagotovila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki opravlja tekoče posle, Aleksandra Pivec. Je pa potrošnike pozvala, naj izbirajo slovenske izdelke. Zaradi karantene v Italiji so se sicer težave pojavile pri izvozu slovenskega mleka.

"Z današnjim dnem so razmere na področju živilskopredelovalne verige postale zaskrbljujoče," je v izjavi za javnost povedala Pivčeva. Razlog je karantena, ki zaradi širjenja novega koronavirusa velja za celotno Italijo, na katero so močno vezani določeni pridelovalci iz Slovenije. Zlasti je prišlo do težav pri izvozu svežega mleka, je povedala ministrica.

Podobne težave je v prihodnje moč pričakovati tudi v drugih sektorjih. Zato so na kmetijskem ministrstvu vzpostavili koordinacijsko skupino, ki bo spremljala vse dogodke in okoliščine, skrbela za komunikacijo z vsemi deležniki ter bo tudi zadolžena za pripravo morebitnih ukrepov za umirjanje situacije. Oblikovali so tudi kontaktno točko, na katero se lahko obračajo deležniki.

Kot je po srečanju z deležniki v agroživilski verigi še pojasnila ministrica, so na srečanje povabili tudi predstavnike gospodarskega ministrstva in ministrstva za delo, s katerimi so pregledali skupne ukrepe in ugotovili, kateri so uporabni za živilsko-predelovano industrijo, pa tudi za druge deležnike iz primarne pridelave, za kmetijska gospodarstva. Prav tako so pregledali ukrepe, ki jih lahko oblikuje kmetijsko ministrstvo.

Na ministrstvu pripravljajo tudi rezervne scenarije za dogajanje v prihodnjih dneh, predvsem "navodila za nadaljnje delo v naših živilsko-predelovalnih obratih, da zagotovimo nemoteno delovanje tudi v primeru kakšne zaznavne pojavnosti obolelosti v teh obratih". Po ministričinih besedah so hkrati v rednem stiku z Italijo in Avstrijo, s katerima poskušajo sprejemati poenotene ukrepe.

Na ministrstvu preučujejo tudi možnost de minimis pomoči za predelovalce, ki so izvozno usmerjeni in bodo na račun nezmožnosti izvoza utrpeli ekonomsko škodo. Gre za instrument na področju državnih pomoči, ki državam članicam EU omogoča, da podjetjem dodelijo podporo iz javnih sredstev. "V tem smislu poskušamo vzpostaviti kontakt z Evropsko komisijo, da bi zvišali zgornjo mejo de minimis pomoči in bi lahko tistim, ki so jo že dosegli, pa tudi tistim, ki so zelo blizu, to pomoč v prihodnje omogočali," je pojasnila.

Med možnimi ukrepi je izpostavila tudi podaljšanje različnih subvencijskih shem, ki bodo zaradi določenih izpadov prizadete oz. se ne bodo nemoteno izvajale. "Pregledali bomo tudi, ali je možno katere od razpisov, ki so načrtovani za letošnje leto, izvesti nekoliko hitreje od predvidenega, da bi s tem tudi omogočili hitrejše investicije in nenazadnje likvidnost," je dodala, ob tem pa izpostavila, da je na tem področju določene ukrepe že pripravilo gospodarsko ministrstvo.

Ministrica je ob tem poseben poziv namenila potrošnikom. "Slovenija ni motena, niti ni ogrožena v preskrbi s prehranskimi izdelki. Dobava in nakup sta popolnoma možna in bosta možna tudi v prihodnjih dneh," je zagotovila. Obenem pa se pripravljajo tudi podlage za krepitev blagovnih rezerv. Na področju mlekarstva se trenutno pogovarjajo o tem, da bi količine mleka, ki ga ni možno izvoziti, predelali v mleko v prahu.

"Imamo zadostne količine s strani domačih pridelovalcev, v tem trenutku je pomembno, da jih podpremo," je še poudarila Pivčeva.