Peterle vidi veliko koalicijo SD in SDS, Golobič pripravljen na vse
26. sep. 2011 10:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Evropski poslanec Nove Slovenije (NSi) Lojze Peterle ocenjuje, da so predčasne volitve možne že v dveh mesecih. Osebno se mu zdi zelo možna velika koalicija SD - SDS, medtem ko je projekt pomladne koalicije pred volitvami mimo.
Peterle, ki so ga novinarji po naključju srečali ob spremljanju pogovorov predsednika republike Danila Türka s parlamentarnimi strankami, meni, da so predčasne volitve lahko že v dveh mesecih. Na vprašanje, kaj to pomeni za nova gibanja, tudi za njegovo, pa je ponovil, da Fokus ni stranka in tudi ne bo, dela pa na rešitvah za Slovenijo.
Glede vprašanja, koga bo podprl pred volitvami, odgovarja, da je član Nove Slovenije in tako je jasno, kaj mora početi. Fokus pa sestavljajo ljudje iz različnih strank in tako posameznih strank ne bo podpiral, saj to ne bi bilo pošteno.
Čeprav je NSi v javnosti že pokazala interes za pomladno predvolilno koalicijo s SDS in SLS, pa Peterle pravi, da je, glede na to, da se je SLS temu odrekla, ta projekt mimo. Kot dodaja, je ključno, "da se iz tega, ko smo enkrat znali stopiti skupaj in smo delali na pahljači strank, ki so potem zmagale in oblikovale koalicijo" spet nekaj postavi.
Osebno se mu zdi zelo možna koalicija SD - SDS. Glede na obstoječo "sliko" in glede na izjave ter trenutne odstotke strank ne vidi "kar tako pomladne opcije". Treba bi bilo delati močneje in drugače, da bi jo postavili, dodaja. Za to je po njegovem mnenju še vedno čas, vendar je "treba drugače prijeti".
Peterle je tudi poudaril, "da je levica drugič zamočila in očitno je na vrsti druga stran". Ta pa mora po njegovih besedah na volitve priti z jasnim programom in mora pridobiti zaupanje ljudi.
Ob ustanovitvi gibanja F31, 16.9.2011, je Peterle v ljubljanskem Nebotičniku dejal, da "pred volitvami ne namerava podpreti nobene politične stranke" in s tem zasadil nož v hrbet NSi, ki je še dan poprej razlagala, da računa na njegovo podporo. Tako je malce neizkušeni podpredsednik NSi Tonin za Delo dejal: "Večkrat so nam očitali, da nimamo intelektualnega jedra, kot ima, denimo, SDS Novo revijo ali Zbor za republiko, in ta primanjkljaj bomo z gibanjem Fokus 2031 nadomestili. Zastavili smo ga širše, da bi pridobili intelektualce, ki čutijo krščanskodemokratske vrednote."
Tokrat je šel Peterle še korak naprej in napadel SDS in Janeza Janšo. Ob posvetovanju predsednika republike s parlamentarnimi strankami se je skupaj z dvema sodelavcema iz F31 kot "po naključju" prikazal pred predsedniško palačo na Erjavčevi, kjer je POPTV dejal: "Predsednik Janša je obdelal manjše stranke, na katere očitno ne računa veliko." Nato pa napredal, da o tem, da se mu zdi možna koalicija med SDS in SD. Spomnimo. Janez Janša je minuli petek za Planet Siol spregovoril tudi o koaliciji po volitvah. Dejal je: "Predvsem si želim koalicijo razuma, ki bo sposobna narediti tisto, kar je v prihodnjih nekaj letih v Sloveniji potrebno narediti. Da bomo do takšne koalicije lahko prišli, pa je seveda odvisno od volitev. Na podlagi dolgoletnih izkušenj v slovenski politiki bi izrazil srčni apel za moje sonarodnjake, ki bodo volili na naslednjih volitvah. Karkoli oz. kogarkoli bodo volili, eno ali drugo stran, naj volijo prepričljivo, da bo rezultat jasen in da bo tisti, ki bo dobil mandat, imel dejansko podporo v državnem zboru, ki ne bo odvisna od neke stranke s petimi poslanci, ki potem izsiljujejo na vsakem koraku." Peterle si je koalicijo SDS - SD gladko izmislil.
Golobič: Zares pripravljen na oba scenarija, volitve in mandatarja
Stranka Zares je pripravljena na oba možna scenarija, zlasti pa na predčasne volitve, je po posvetu pri predsedniku republike Danilu Türku povedal prvak stranke Gregor Golobič. Na drugi scenarij, imenovanje novega mandatarja, po njegovih besedah Zares nima vpliva, če bo do tega prišlo, pa bodo to možnost proučili.
Golobič in vodja poslanske skupine Zares Franco Juri sta predsednika seznanila z opozorili stranke, da imamo v Sloveniji opravka ne le s politično krizo, temveč s krizo odločanja, kar bo v prihodnje velik problem. Golobič je ponovil, da je Zares letos dal konstruktivne predloge, med drugim predlagal rekonstrukcijo vlade in umik predsednikov koalicijskih strank, da bi ta opcija zaključila mandat. Toda to ni bilo sprejeto, Zares je izstopil iz koalicije, kar je po Golobičevih besedah tudi privedlo do tega položaja.
Golobič je sicer prepričan, da bodo razgovori predsednika s parlamentarnimi strankami nedvomno razjasnili sliko glede volitev ali možnega mandatarja.
Če bi prišlo do predloga novega mandatarja, bi to možnost preučili. Vmes pa "poskušajo pojasnjevati temeljni problem države, in sicer, kako zagotoviti, da bodo odločitve temeljile na premišljenih argumentih in kako naj bodo te rešitve iz težkih razmer take, da zanje ne bodo cene plačevali najšibkejši".
Na vprašanje, ali je dilema, ali mora predsednik republike počakati za razpis volitev 30 dni ali ne, realna, odgovarja, da so pravne dileme precejšnje, saj prakse, ko bomo morda šli na predčasne volitve, ni. To po Golobičevih besedah predstavlja nemajhen izziv, saj ne gre le za rešitev trenutnega položaja, temveč vzpostavitev prakse, ki bo v vseh prihodnjih situacijah pomembno vplivala na razmišljanje akterjev in ravnanje institucij. Na te pravne dileme je treba imeti odgovor v tem tednu, ocenjuje Golobič.
Po besedah Franca Jurija pa bo odločitev predsednika republike sinteza pogovorov s strankami in predstavnikov stroke.
Juri poudarja, da je v parlamentu kar nekaj postopkov in zakonov in ne vidi nobenega razloga, zaradi katerega parlament ne bi deloval opravilno sposobno. Poudarja pa, da bo DZ opravilno sposoben le za tiste projekte, ki so že v postopku. Sporno pa bi se jim zdelo odločanje o pomembnih zakonih, kot je denimo vprašanje odločanja o poroštvu za Teš.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke