Dejal je, da si bo manjšinska vlada sama določila usodo. A bi po Pahorjevem mnenju lahko strukturne reforme pomenile tudi konec vlade.
"Reči hočem, da se ta koalicija vrti v začaranem krogu, zagotavlja politično stabilnost, toda če bi hotela resneje ukrepati, bi to ranilo njeno stabilnost in posledično stabilnost države. Zagotovo predsednika vlade v začetku prihodnjega leta čaka odločitev, kako si želi naprej. In tukaj lahko računa na sodelovanje z mano, zlasti če se bo odločil, da bo sprejel razumno tveganje, to je, da bo z manjšinsko vlado ob dialogu s celotno opozicijo iskati razumevanje za dva ali tri projekte, ki jih bo izbral za svoj mandat," je dejal Pahor.
Predsednik je v preteklih dneh nekajkrat pozval slovensko politiko k sodelovanju in opozoril na sovražnost med političnimi akterji, ki govorijo, a se ne poslušajo. V pogovoru je opozoril, da vse prehitro radi ostanemo pri svojem stališču. "Ne zanima nas stališče drugega, ne želimo ga premostiti. To se bo na dolgi rok pokazalo v tem, da bomo imeli malo skupni ciljev in malo sodelovanja," je poudaril Pahor.
Tudi vlado in premierja Marjana Šarca je pozival, naj poskušajo doseči čim širše soglasje o ključnih projektih. Pri tem sam vidi kot pomembnejše sistemske ukrepe v zdravstvu in gospodarstvu ter podnebno politiko.
Poudarja, da mora vsaka vlada izbrati ključne projekte. Sam bi se na osnovi izkušenj odločil za strukturne reforme. "Poskušal bi doseči čim širšo politično podporo za tiste strukturne reforme, ki so potrebne za trajno okrevanje, gospodarsko in socialno, naše države. Mogoče se to tveganje ne bi izšlo in bi vlada padla. To se mi zdi bolje od drugega tveganja - da čuvate koalicijo in politično stabilnost ter ne ukrepate. Na dolgi rok to ni vzdržna politika za Slovenijo," je pojasnil za TVS.
Pahor pa bo v prihodnjem letu pozornost namenil podnebnim ukrepom, spremembi volilne zakonodaje in delovanju v evropskem prostoru. Do konca januarja pričakuje, da bo jasno, ali imajo 60 podpisov poslancev pod predlog za uvedbo t. i. evropskega načina glasovanja za domače volitve. Prav tako v januarju pa se bodo po predsednikovi napovedi dobili zagovorniki Ljubljanske pobude, da bi razmislili o kontekstu za februar napovedane konference o prihodnosti Evrope. Pahor je ob tem navedel zamisel, da bi morda ustanovili slovensko konferenco za evropsko prihodnost.
Pahor pripravljen pomagati Šarcu, če bo tvegal z reformami
31. dec. 2019 6:00
Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru za Televizijo Slovenija dejal, da je vladi, ki se vrti v začaranem krogu, pripravljen pomagati, če bo sprejela tveganje in se odločila za kakšno od težkih reform. Strukturne reforme bi sicer lahko pomenile konec vlade, a Pahor ocenjuje, da je ukrepanje pomembneje od vzdrževanja politične stabilnosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke