Revija Reporter
Slovenija

Pahor ob 30. obletnici posaditve Lipe sprave pripravil sprejem

STA

15. jun. 2019 7:52 Osveženo: 7:54 / 15. 6. 2019

Deli na:

Feltrin se je predsedniku Pahorju v imenu članov društva zahvalil za sprejem

Bor Slana / STA

Predsednik republike Borut Pahor je ob 30. obletnici posaditve Lipe sprave na ljubljanskih Žalah pripravil sprejem v predsedniški palači. "Naša lipa je postala simbol sprave in odpuščanja," je ob tem dejal slavnostni govornik, član glavnega odbora društva Združeni ob Lipi sprave Franci Feltrin in dodal, da so pobudniki s tem dosegli svoj namen.

Feltrin se je predsedniku Pahorju v imenu članov društva zahvalil za sprejem, govor pa sklenil s povabilom izpod peresa največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, da naj edinost, sreča, sprava k nam nazaj se vrnejo. Tedaj se bodo uresničile tudi besede Ivana Cankarja, da bodo tod živeli srečni ljudje, je, kot so sporočili iz urada predsednika republike, dejal Feltrin.

Predsednik Pahor je v nagovoru udeležencem sprejema poudaril, da krepitev demokracije in demokratične politične kulture šteje za enega osnovnih vzvodov razvoja slovenstva in samostojne slovenske države. "Spravna prizadevanja, iskanje resnice in sposobnost odpuščanja so nam pri tem v največjo vrednostno in moralno oporo," je dejal.

Sprejem je potekal na predvečer tradicionalne žalne slovesnosti, ki bo v danes ob Lipi sprave, na t. i. dan krivde, odpuščanja in sprave, ki ga od leta 1991 zaznamujejo člani društva Združeni ob Lipi sprave. Žalna slovesnost se bo začela ob 19. uri. Udeležil se je bo tudi Pahor in k obeležju položil venec.

Lipo sprave so posadili maja 1989 v zemlji iz Kočevskega Roga, Teharij in Podutika - treh slovenskih krajev, ki so jih zaznamovale vojne in povojne grozote. Leto pozneje so ob njej člani društva Združeni ob Lipi sprave predstavili deklaracijo o narodni spravi.

Od takrat je lipa pomemben narodni simbol strpnosti in eno izmed simbolnih mest spravnega procesa. Pietetno nagovarja k pomiritvi in spravi ter opominja na tragične dogodke iz zgodovine slovenskega naroda, ki so marsikoga oropali dostojanstva.

Zaznamovanje obletnice sodi v okvir prizadevanj predsednika za ohranitev zgodovinskega spomina na pomembne korake, ki so bili narejeni na poti demokratizacije in osamosvajanja v času slovenske pomladi, so ob napovedi sprejema še zapisali v uradu predsednika republike.