Revija Reporter
Slovenija

Pahor namerava za mandatarja predlagati Janšo, Šarčeva šesterica nadaljuje pogajanja

STA

6. jul. 2018 14:14 Osveženo: 17:23 / 06. 7. 2018

Deli na:

Predsednik države Borut Pahor namerava po posvetu z vodji poslanskih skupin za mandatarja predlagati Janeza Janšo, a se bo z njim o tem še posvetoval. Niti Janša niti drugouvrščeni Marjan Šarec za zdaj v DZ ne uživata zadostne podpore, a slednji s petimi strankami še nadaljuje pogajanja. V ponedeljek jim bo poslal predlog koalicijske pogodbe.

Pahor je že napovedal, da bo v primeru, če nihče od potencialnih kandidatov ne bo užival zadostne podpore, za premiersko funkcijo predlagal predsednika stranke SDS, ki je na nedavnih parlamentarnih volitvah osvojila največ poslanskih sedežev, Janeza Janšo.

Pahor se bo v drugi polovici prihodnjega tedna z Janšo še sestal in se posvetoval o možnosti, da ga predlaga za predsednika vlade. Že v prvi polovici prihodnjega tedna pa se bo na uradnem srečanju sestal s predsednikom DZ Matejem Toninom.

Predsednik republike namreč po prvem krogu posvetovanj z vodji poslanskih skupin v začetku tedna od njih ni dobil jasnega stališča, kdo od potencialnih kandidatov za mandatarja bi lahko na glasovanju v DZ dobil zadostno podporo. Na pobudo Tonina in na prošnjo vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića se je odločil, da razpoloženje v strankah pred svojo odločitvijo o mandatarskem kandidatu preveri še danes.

Da kot kandidata za mandatarja podpirajo Šarca, ki vodi pogajanja s SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS, so predsedniku republike sporočili predstavniki SD, SMC in LMŠ. Golubović je ob tem Pahorja opozoril, da kljub intenzivnim pogajanjem šesterice strank Šarec še nima 46 glasov podpore. V LMŠ namreč želijo, da predsednika vlade izvoli tista koalicija, ki bo potem sestavljala tudi vlado. Šarec tako ne namerava dati soglasja h kandidaturi za mandatarja, dokler ne bo jasno, kdo bodo člani koalicije in ne bo imel zagotovljenih 46 glasov.

Vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič je ocenil, da šest strank, ki se pogajajo o koalicijski pogodbi, lahko sodeluje, čeprav ima zagotovo vsaka določena programska izhodišča, ki so posebna. Tudi po besedah vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana stranke na pogajanjih uspešno korak za korakom premagujemo ovire. Han je bil tudi kritičen do Levice. Poudaril je, da lahko le z vstopom v koalicijo izvedeš del svojega programa in da so, kot ve, vse stranke za to imele možnost. Vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec pa je po srečanju s Pahorjem dejal, da so bili iz pogovorov o sodelovanju pod okriljem Šarca izključeni.

Prvak LMŠ Šarec pa je danes povedal, da odločanje potencialnih partnerjev o predlogu pogodbe pričakuje prihodnji teden. Takrat se bodo lotili še kadrovskega razreza nove vlade, kjer se zadeve lahko zapletejo, a ne zaradi LMŠ, je pojasnil strankin prvak.

Po njegovih besedah bodo prihodnji teden še poskušali uskladiti nekatera nesoglasja, saj se vsebinsko še niso dokončno uskladili. Pri tem pa, kot je pojasnil, ni NSi tista, pri kateri bi bilo največ razlik. Šarec ni želel pojasniti, med katerimi strankami so največje razlike, prav tako tudi ne tematik, pri katerih se razlike pojavljajo. Pojasnil je le, da morajo potencialni partnerji nesoglasja uskladiti "predvsem med seboj", ne pa z njimi. Zanikal je, da bi bil največji razkorak med SMC in SD, in pojasnil, da so na različnih področjih različna razhajanja, in sicer na različnih relacijah.

Glede napovedi večine poslancev NSi, da bodo na posvetu pri predsedniku republike Borutu Pahorju izrazili podporo predsedniku SDS Janezu Janši kot kandidatu za mandatarja, je Šarec dejal: "Saj je to tudi naš predlog, da Janez Janša dobi mandat za sestavo vlade."

Janša pa sicer nima podpore poslanke in nekdanje predsednice NSi Ljudmile Novak, ki je danes povedala, da predsednika SDS ne bo podprla, ker meni, da "politik, ki deli duhove v Sloveniji in gradi svojo politiko na delitvah, pač ne more biti predsednik vlade". Ob tem je dodala, da zna Janša svoje partnerje tudi uničevati in da je to "ves čas počel".

Novakova je še zatrdila, da njeno mnenje v stranki ni osamljeno in pojasnila, da je bila NSi ogrožena takrat, ko je bila z Janšo, in tudi takrat, ko ni bila. Tako bo po njenem mnenju NSi "pod velikim udarom", tudi če bo šla v levo vlado. Kot je poudarila, vlada v sedanji sestavi parlamenta ne more biti samo desna in bo treba sestaviti večbarvno koalicijo. Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat pa po srečanju s Pahorjem ni dal izjave za medije.