Oranžna ruleta: Golobičev scenarij dneva D
19. sep. 2011 9:43 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Pahor ne bo dobil zaupnice, a predčasnih volitev vseeno ne bo. Za mandatarja bo predlagan Mitja Gaspari, ki bo vladal do septembra 2012.
Borut Pahor je kot potrošno blago – po uporabi ga lahko zavržeš. Premier ta torek, kot kaže razmerje moči, v parlamentu ne bo dobil zaupnice. A predčasnih volitev po vsej verjetnosti kljub Pahorjevemu padcu ne bo. Možno je, da ne bodo niti junija, ampak šele v začetku septembra 2012. Zadnji zajec v Kučan-Golobičevem klobuku naj bi bil Mitja Gaspari, minister za razvoj Pahorjeve vlade. Glasovanje o zaupnici Pahorju bo v državnem zboru javno, glasovanje o novem mandatarju Gaspariju pa tajno.
Gregor Golobič je Borutu Pahorju in Katarini Kresal že aprila predlagal, da »vsi trije odstopijo kot člani vlade, delujejo naprej v parlamentu in zagotavljajo politično večino vladi, ki naj naprej do konca mandata poskuša čim bolje opraviti delo«. Pet mesecev za tem se bo ta Golobičev scenarij očitno odvil do konca. Predsednik Zaresa je potegnil prvo in bo očitno potegnil tudi zadnjo potezo. Dan pred referendumom o pokojninski reformi je odstopil z ministrskega položaja, nato je bila zaradi afere NPU primorana odstopiti še Katarina Kresal, ta torek pa bo dobil »nož v hrbet« še Borut Pahor, Golobič pa si bo ob tem po pilatovsko umil roke.
Po Pahorjevem padcu se bodo karte na novo premešale. Golobičevega novega mandatarja Gasparija bo formalno predlagala SD. »Oranžni jastreb« je že aprila v pismu zapisal, da je predlaganje novega mandatarja »nedvoumna suverena pristojnost največje parlamentarne stranke SD«. Z Gasparijem naj ne bi bilo težav, saj je nekaj let nazaj prestopil iz LDS v SD. Ko bo potrjen za mandatarja in bo oblikovana nova »tehnična vlada«, bodo vsi spet »ena velika srečna družina«, ki bo vladala Sloveniji do konca mandata. Strah pred ponovnim prihodom Janeza Janše na oblast bo naredil svoje. Kučanova druščina, katere prvi operativec je še vedno Golobič, si z Gasparijem kupuje čas.
»Beloruski scenarij«, po katerem bi na volitve šli že 4. decembra letos, so postavili na hladno, saj sojenje v zadevi Patria ne prinaša želenih politično-propagandnih učinkov. Pravzaprav se že od samega začetka sprevrača v vse večjo farso in razgalja vso bedo ter spolitiziranost slovenskega pravosodnega sistema. A glavni akterji političnega zakulisja vseeno pričakujejo učinek na malo daljši rok. Če Janši oz. njegovi SDS že ne morejo preprečiti zmage, bodo tudi v nadaljnjih mesecih poskušali oslabiti njegovo moč in mu čim bolj zbiti volilni rezultat daleč pod »formulo 50 plus«. Vse z namenom, da se prepreči ali vsaj čim bolj oteži oblikovanje nove desnosredinske pomladne koalicije.
S Pahorjevim padcem glavni akter na samozvani levici (poleg Kučana) spet postaja propadli »oranževec«. Gregor Golobič si bo še naprej trmasto poskušal »lizati rane« in v Gasparijem ozadju še naprej krmariti slovensko politično-gospodarsko sceno. A zagotovila, da se bo njegov scenarij odvijal kot po maslu, seveda ni. »Veliki politični kombinatorik« se je po vrnitvi v aktivno politiko že večkrat zakalkuliral, stranko Zares pa spravil povsem na obrobje političnega prostora. Pod velikim vprašajem je tudi uspeh »nove Zares« – »potujočega cirkusa« Mance Košir, Matjaža Hanžka in Dušana Pluta. Nekakšnemu »new age« gibanju za trajnostni razvoj, kot se je ta eksotična druščina starih obrazov, ki so v preteklosti že zapravili svoje politične priložnosti, poimenovala, najbrž ne more kaj bistveno pomagati vsa Golobičeva medijska mašinerija. S silovito medijsko propagando, ki smo ji bili priča minuli teden, ti neo-utopični-socialisti (večina med njimi je že vse življenje privilegirana in proračunski strošek), lahko le prilezejo v parlament, ne morejo pa postati stranka relativne večine. Največ, kar lahko pričakujejo, je migracija razočaranih nekdanjih volivcev Zaresa, ki se trenutno uvrščajo v bazen neopredeljenih, k novemu gibanju za trajnostni razvoj. Z ezoteričnim programom, ki spominja na sračje gnezdo, gotovo ne morejo nagovoriti širšega volilnega telesa.
Toda najpomembnejše vprašanje je, kaj se bo v prihodnjih mesecih dogajalo s Socialnimi demokrati v primeru Pahorjevega padca. Bo tudi stranko prevzel novi mandatar Gaspari? Da bi šla SD s Pahorjem drugo leto na volitve, se zdi skorajda neverjetno. Golobičev scenarij sploh ni nekakšen »master plan«, to je čisti politični hazard – zadnji žeton, ki ga unovčiš ob igranju rulete. In tudi Gaspari oz. njegova nova vlada nista prav noben garant, da bi samozvani levici uspelo obdržati oblast. Kako pa se bodo zdaj ti isti ljudje, ki so zadnja leta popolnoma odpovedali, kar čez noč začeli učinkovito spopadati z reševanjem vse bolj katastrofalne gospodarske in javnofinančne situacije v državi? Kučana in Golobiča usoda države v resnici kaj malo briga, zanima ju samo oblast. To pa lahko vodi samo v razgradnjo in propad. Najprej samozvane levice, nato še države.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke