Opozicija Vebru grozi z interpelacijo, Cerar bo njegov primer "preučil"
20. mar. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Po razkritju, da je obrambni minister Janko Veber obveščevalcem Morsa naročil analizo privatizacije Telekoma, iz opozicije prihajajo pozivi premierju Miru Cerarju, naj predlaga Vebrovo razrešitev, sicer grozijo z interpelacijo. Veber ne namerava odstopiti. V SD svojega ministra podpirajo, Cerar pa bo zadevo preučil ob povratku v Slovenijo.
Veber trdi, da je delal zakonito, da ni prekoračil svojih pooblastil s tem, ko je obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo naročil pripravo analize privatizacije Telekoma. To mu namreč očita komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki je opravila nenapovedan nadzor nad to zadevo.
Minister poudarja, da ima skladno z 32. členom zakona o obrambi vojaška obveščevalna služba pooblastilo, da obravnava civilno sfero. Po njegovih besedah ni šlo za uporabo specialnih metod delovanja, pač pa analiziranje razmer, ki lahko nastanejo pri spremembi lastništva. Opozoril je, da je kot minister v skladu z zakonom o obrambi odgovoren za enoten informacijski in komunikacijski sistem na obrambnem področju.
Vsebine poročila zaradi oznake stopnje tajnosti ni razkril. Je pa Veber, ki sicer nasprotuje privatizaciji, pojasnil, da gre pri analizi za pregled in primerjavo delovanja Telekoma v okviru lastništva, ne pa za pregled postopka njegove prodaje.
Tako je prepričan, da ne obstaja noben argument, ki bi mu narekoval odstop, in dodaja, da so bili izsledki analize že lani novembra poslani na vlado in imajo oznako interno.
V SD Vebru stojijo ob strani. Menijo, da njihov minister dela dobro, učinkovito in zakonito. Zato pričakujejo, da bo Vebra zaščitil tudi Cerar.
Nasprotno pa menijo v opozicijskih NSi in SDS, kjer pričakujejo, da bo Cerar predlagal Vebrovo razrešitev, sicer bodo zoper ministra vložili interpelacijo.
Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša ni čisto prepričan v Vebrov prav, saj meni, da je naročilo analize "blizu prekoračitve pooblastil". Po njegovem mnenju bi bilo prav, da Veber odstopi, če se bo izkazalo, da je prekoračil pooblastila.
Poslanec opozicijske ZaAB in predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Peter Vilfan je za ponedeljek sklical nujno sejo na to temo. Predsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branka Grimsa je zaprosil za magnetogram seje komisije in poročilo o nenapovedanem nadzoru. Ponedeljkova seja bo za javnost zaprta.
Generalni sekretar ZaAB in nekdanji obrambni minister Roman Jakič pa meni, da je treba ostro reagirati, če je prišlo do politične zlorabe obveščevalno-varnostne službe obrambnega ministrstva. Po Jakičevih besedah je naročena analiza nenavadna iz več razlogov, a že to, da naj minister ne bi sproti obveščal predsednika vlade, se mu zdi problematično.
Cerar je sicer včeraj v Bruslju dejal, da bo zadevo v zvezi preučil takoj, ko se vrne v Ljubljano. Zato tudi še ni želel oceniti, ali bi lahko zadeva zavrla postopek privatizacije Telekoma.
Ali je šlo pri Vebrovem ravnanju za prekoračitev pooblastil ali ne, pa je včeraj pokomentiral tudi strokovnjak na področju varnostnih ved in poslanec SMC Bojan Dobovšek. Dejal je, da še ni mogoče zagotovo trditi, da je minister prekoračil pooblastila. Meni pa, da bi bila za takšno analizo najbolj pristojna Slovenska varnostno-obveščevalna agencija (Sova).
Kot je še dejal Dobovšek, je na problematiko prodaje Telekoma opozoril že pred meseci, saj njegovo infrastrukturo uporabljajo vse obveščevalne službe, tako policija kot Sova in vojaška obveščevalno-varnostna služba.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke