Revija Reporter
Slovenija

Obrazi podjetništva: zeleni darovi s kmetije Peterka

Biserka Karneža

13. apr. 2020 20:00 Osveženo: 8:22 / 14. 4. 2020

Deli na:

S skupnim delom do kakovostne ponudbe domače zelenjave: Tilen Peterka (levo) z dekletom Špelo in bratom Žanom

Primož Lavre

Spodbudno je, da je s tradicionalno pridelavo zelenjave in njeno prodajo na poseben način mogoče zagotoviti obstoj kmetije. Tako je na domačiji Peterka v Domžalah, kjer pri skupnem delu sodelujejo tri generacije kmetovalcev. Med njimi je 24-letni Tilen Peterka s svojo zelenjavno hišico. Prepričan je, da na njihovi kmetiji tudi v prihodnje ne bodo bíli plati zvona.

V Sloveniji bo treba še veliko postoriti, da bi za svoje potrebe pridelali dovolj zelenjave. Za zdaj smo pri samooskrbi, kot kažejo statistični podatki, najboljši pri mleku in mesu, a najslabši pri zelenjavi, saj smo v kar 60 odstotkih odvisni od uvoza.

Tilen Peterka si je na domačiji, katere nosilec kmetijske dejavnosti je njegov oče Bojan Peterka, že uresničil željo po hišici z zelenjavo. O njej je začel razmišljati jeseni leta 2011, ko je skupaj z družino obiskal teto (babičino sestro) v nemškem Heilbrunnu (blizu Stuttgarta). Tu so si lahko ogledali turistične kmetije, ki se ukvarjajo s sadjarstvom in vinogradništvom.

Hišico z zelenjavo so na posestvu Peterka odprli slabo leto pozneje, 18. avgusta 2012, in po osmih letih v njej še vedno ponujajo svežo zelenjavo, nabrano s vsemi pridnimi rokami na kmetiji, od starih staršev, staršev, Tilna in njegovega brata ter starejše sestre, ki si je že ustvarila svojo družino, a še vedno priskoči na pomoč, kadar jo potrebujejo.

Vrata hišice so odprta med epidemijo, se pa na kmetiji zavedajo nevarnosti okužb, zato so uvedli varne ukrepe pri sprejemu kupcev. Ti si morajo ob vstopu nadeti rokavice, uporabiti razkužilo ter upoštevati obvestilo na vratih, da lahko v trgovino vstopa le po en kupec. Zaželena je še uporaba zaščitne maske in da se zložena zelenjava v vrečkah ne premetava. Tilen svetuje, da med epidemijo raje uživamo manj sveže in več kuhane zelenjave. Kaj naj torej storimo z zeleno solato? »Bolje bo, da je po nakupu ne uporabimo takoj, temveč s pripravo počakamo kakšen dan,« meni Tilen. »Še vedno bo dovolj sveža, saj tako ali tako brez težav počaka en teden, ker je bila v hišico dana takoj potem, ko je bil nabrana.«

SPONZORJI RUBRIKE OBRAZI PODJETNIŠTVA

NLB

Sponzor rubrike obrazi podjetništva

Zavarovalnica Sava

Sponzor rubrike obrazi podjetništva

HSE

Sponzor rubrike obrazi podjetništva

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24

Reporter št. 15, 2020

Naslovnica