Revija Reporter
Slovenija

NSI: Nadzor nad sodniki naj bo učinkovit

Igor Kršinar

24. nov. 2011 13:57 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nova Slovenija je edina pomladna stranka, ki se zavzema za trajni mandat sodnikov. Kot je na tiskovni konferenci poudaril predsednik odbora za pravosodje pri NSI Radovan Cerjak, je trajni mandat civilizacijska pridobitev in jo poznajo v vseh državah članicah Evropske unije.

Po prepričanju Cerjaka bi bila ukinitev trajnega mandata škodljiva in bi pomenila vrnitev v obdobje komunizma, ko so bili sodniki voljeni vsakih osem let. To pa seveda ne pomeni, da se v Novi Sloveniji zavzemajo za absoluten trajni mandat: »Nadzor nad sodniki naj bo učinkovit, obenem se zavzemamo za uvedbe sankcij proti sodnikom, ki dela ne bi opravljali v skladu z zakonskimi določbami in časovnimi okviri. Obenem je treba pred uvedbo trajnega mandata uvesti daljšo poskusno dobo. Kdor je ne bi prestal, ne bi mogel kandidirati za trajni mandat.«

Radovan Cerjak je ob tem dejal, da v Sloveniji še vedno ni enakosti pred zakonom, saj obstajajo državljani ene kategorije, za katere se zakonska določila razlagajo drugače kot v primeru državljanov druge kategorije. Pomemben predlog Nove Slovenije, ki je prav tako posebnost in ga ni mogoče zaslediti v programih drugih strank, je tudi ta, da bi moralo biti sodstvo vsaj delno finančno neodvisno od proračuna. Denar, s katerim bi lahko razpolagalo sodstvo v okviru zakonskih določil in ki bi se porabil predvsem za dodatno izobraževanje sodnikov ter za zagotavljanje tehničnih sredstev, ne pa za dvigovanje plač sodnikov, bi lahko zagotovili iz dela sredstev, ki se pridobijo s sodnimi taksami.

Enako zanimiva je tudi pobuda, kako sodnikom omogočiti, da bodo imeli več časa za razsojanje. Cerjak meni, da bi bilo smiselno spremeniti procesno zakonodajo, s čimer bi sodnike razbremenili administriranja, klicanja prič in izvedencev na obravnave, to delo pa bi namesto njih opravilo sodno osebje, strokovni sodelavci ter drugi. Obenem se zavzemajo za reorganizacijo tožilstva, s čimer bi bilo omogočeno, da bi tožilec lahko od začetka do konca vodil kazenski postopek. V Novi Sloveniji se zavzemajo tudi za prednostno obravnavo najhujših kaznivih dejanj s področja kriminala ter za uzakonitev prepovedi poveličevanja nacističnih, fašističnih in komunističnih simbolov, kot so to storili tudi v nekaterih drugih državah, kot je denimo Nemčija.

Radovan Cerjak je sicer znan kot odvetnik, ki je na pobudo Mlade Slovenije vložil ustavni spor zaradi Titove ceste v Ljubljani. Ustavno sodišče je nato soglasno odločilo, da je poimenovanje ceste po Titu v nasprotju z ustavno pravico do človekovega dostojanstva in je sporni odlok Mestne občine Ljubljana razveljavilo. Cerjak tudi kandidira na letošnjih predčasnih volitvah, in sicer v volilnem okraju Ljubljana Šiška IV (Medvode, Vodice).