Revija Reporter
Slovenija

Novi negativni odzivi na potezo vlade glede privatizacije

STA

4. jul. 2014 9:57 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Negativni odzivi na četrtkovo odločitev vlade, da se do imenovanja nove vlade ne sme zaključiti nobenega postopka privatizacije in ne začeti novih, se nadaljujejo. Vlada po mnenju Združenja nadzornikov Slovenije in AmChama Slovenija krši zakon o SDH in načela smernic OECD, njeno ravnanje pa predstavlja politizacijo gospodarstva.

Vlada s sklepom prepovedi zaključka privatizacijskih postopkov do imenovanje nove vlade po mnenju združenja nadzornikov krši tisti člen zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki pravi, da SDH v skladu s sprejeto strategijo v DZ z naložbami, ki jih upravlja, razpolaga samostojno in ni vezan na nobena soglasja ali omejitve, za kar je uprava SDH tudi odškodninsko odgovorna.

Vladni sklep je tudi po mnenju ameriške gospodarske zbornice v nasprotju s tem zakonom. "SDH bi moral postopke voditi samostojno in na podlagi ekonomskih kriterijev. Take odločitve in izjave vlade so neodgovorne in škodljive. Posledice bodo veliko bolj dolgoročne in nezaželene, kot se zdi na prvi pogled. Odrazijo se lahko v nižjih cenah, ponujenih za deleže, ali pa celo umiku vlagateljev," so izpostavili.

Po njihovem mnenju so "jasno določena pravila igre" ključna, teh pa se je treba držati. "Že sprejete odločitve in zaveze za privatizacijo morajo biti dosledno izvedene, saj sicer ogrožajo vse nadaljnje postopke in ponovno omajejo zaupanje v resnost naše države," so opozorili.

V združenju nadzornikov so ocenili še, da s takšnim ravnanjem vlada krši posamezna načela smernic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) za korporativno upravljanje družb v državni lasti, ki govori o vlogi države kot lastnice.

Zmotila pa jih je tudi po njihovem mnenju neprimerna praksa vlade v primeru prodaje družbe Mercator in v primeru vplivanja na organe SDH v povezavi s skupščino NLB. "Vsakršno javno izražanje stališč predsednice in članov vlade o tem štejemo za vmešavanje, ki ga lahko razumemo kot populistično nabiranje političnih točk za ceno kršenja načel dobrega korporativnega upravljanja družb v državni lasti," so poudarili.