Revija Reporter
Slovenija

Čufer o zamrznitvi privatizacije: Predvolilna histerija, za katero ni opravičila

STA

3. jul. 2014 16:44 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Minister za finance Uroš Čufer je razočaran nad odločitvijo vlade, da do nove vlade ne bo nobenih novih odločitev glede privatizacije. "To vidim kot čisto navadno predvolilno histerijo, v katero je zapadla vlada in za katero ne vidim nobenega pametnega razloga, še manj pa opravičila," je dejal z vidno tresočim glasom.

Vlada je danes sprejela sklep, da se v času do imenovanja nove vlade ne sme zaključiti noben privatizacijski postopek, ki ga vodi Slovenski državni holding, v tem času pa naj se ne začenjajo novi postopki prodaje državnih naložb. Odhajajoča predsednica vlade Alenka Bratušek je pojasnila, da sklep ne pomeni zaustavitve privatizacije.

Minister Čufer, ki opravlja tekoče posle, je bil nad to odločitvijo vidno razočaran, vendar več v izjavi za medije ni želel komentirati. Na vprašanje, ali mu je žal, da odhaja iz politike, ali pa mu je žal, da je vanjo sploh vstopil, je odgovoril kratko: "Bolj drugo."

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Metod Dragonja je po seji vlade ponovil, da vlada ni ustavila procesa privatizacije. Ocenila pa je, da so gospodarsko-finančna vprašanja preveč spolitizirana v predvolilnem času in da bo zato pri tej temi vzela odmor pri sprejemanju odločitev, je pojasnil. Po njegovem mnenju predvolilni čas ustvarja velike pritiske na vse, ki so v procesih privatizacije udeleženi, vključno s člani vlade.

Dejal je še, da javnost do vlade postavlja visoka pričakovanja, a vlada pri teh vprašanjih direktnih pristojnosti nima več.

"Če bomo odločitev prav pojasnili, vpliv na trge ne bo negativen. Če pa bomo narobe pojasnjevali, bo lahko tudi negativen," meni Dragonja. Zanikal je, da bi šlo pri odločitvi vlade le za predvolilni bonbonček.

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan ocenjuje, da je bila odločitev vlade pravilna. "Kar je vlada sprejela, je sprejela zato, ker obstajajo sumi, da se privatizacija v tem trenutku dogaja netransparentno. Kar več indicev gre v to smer, tako da je današnji sklep vlade v smeri zahteve po večji transparentnosti postopkov, ki se izvajajo," je pojasnil novinarjem po seji vlade.

Vlada je danes po Židanovih besedah govorila tudi o prodaji Mercatorja, kar jim je omogočilo širšo razpravo o tem, ali se slovensko državno premoženje prodaja transparentno in strokovno. Po mnenju SD je kar nekaj indicev, da je strokovnosti in transparentnosti premalo.

Spomnil je na prodajo Heliosa in primer Elana. Na seji vlade je prosil za pojasnila, "ali drži podatek, da se je prodaja Elana vodila tako, da je finski špekulant prišel do zaupnih podatkov". Prav tako je prosil za odgovor, kaj pomenijo javne razprave med ministrom za gospodarstvo in Heliosom.

Danes se je po Židanovih besedah postavilo tudi vprašanje, kako je z roki za prodajo Aerodroma Ljubljana. Po njegovih besedah je nekaj informacij o prekratkih rokih, da bi prispele boljše ponudbe. "Boljše ponudbe pomenijo ponudbe po višji ceni," je dejal.

Vlada pri odločitvi glede privatizacije tako ni bila enotna. Neuradno sta proti glasovala Čufer in minister za notranje zadeve Gregor Virant.

Slednji se je medijem po seji vlade izognil, je pa na Twitterju zapisal: "Blokiranje začetih postopkov privatizacije je napaka, zato sem na seji vlade glasoval proti. Tudi pred volitvami je treba ravnati odgovorno".