Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

doncic Ekipa24.si

Dallas slavi! Luka Dončić in druščina ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Nižje cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin oživile trg

Deli na:
Nižje cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin oživile trg

Foto: Bobo

Cene stanovanjskih nepremičnin so bile v drugem četrtletju v primerjavi s prvim v povprečju nižje za 2,6 odstotka. Cene novih stanovanj so padle na skoraj najnižjo izmerjen raven, cene rabljenih hiš pa na najnižjo raven od začetka krize. Ob tem promet z rabljenimi nepremičninami nakazuje oživljanje tega dela nepremičninskega trga.

"Povečanje števila transakcij vseh rabljenih stanovanjskih nepremičnin, med katere sodijo stanovanja in družinske hiše, bi v drugem četrtletju lahko prepoznali kot znak oživljanja tega dela nepremičninskega trga," so sporočili iz statističnega urada. Pri novogradnjah takšne tendence še ne opažajo.

Cene stanovanjskih nepremičnin so bile v drugem četrtletju v primerjavi s prvim, kot omenjeno, nižje za 2,6 odstotka, v primerjavi z enakim lanskim četrtletjem pa v povprečju nižje za 9,8 odstotka.

Cene novih stanovanjskih nepremičnin so se v drugem četrtletju po dveh četrtletnih dvigih znižale. V primerjavi s predhodnim četrtletjem so padle povprečno za 6,8 odstotka. V medletni primerjavi so padle za 12,1 odstotka.

Cene novih stanovanj so v drugem četrtletju v primerjavi s prvim padle za 5,4 odstotka, v primerjavi z enakim lanskim pa za 14,5 odstotka. Kot omenjeno, so skoraj dosegle doslej najnižjo izmerjeno raven, kar je 85 odstotkov vrednosti povprečne cene iz leta 2010. "Ta je bila dosežena v tretjem četrtletju 2013, in sicer po prodaji večjega števila stanovanj iz stečajne mase propadlih podjetij," so pojasnili statistiki.

V drugem četrtletju letos je bilo prodanih 133 novih stanovanj. Največ jih je bilo prodanih v osrednji Sloveniji, od tega polovica v Ljubljani.

Cene novih družinskih hiš, ki običajno močno nihajo, so se tokrat znižale. V primerjavi s prvim letošnjem četrtletjem so padle za 9,7 odstotka in medletni primerjavi za 0,8 odstotka. Število transakcij je bilo nizko, saj je bilo prodanih 30 novih družinskih hiš.


Cene rabljenih stanovanj so se v drugem četrtletju v povprečju znižale za 0,6 odstotka, v primerjav z enakim lanskim četrtletjem za 9,8 odstotka.

Cene teh so se v Ljubljani znižale osmo zaporedno četrtletje, tokrat za 1,6 odstotka, medletno za 11,3 odstotka. "Rabljena stanovanja v Ljubljani so bila tudi tokrat tista kategorija nepremičnin, ki je glede na povprečne cene v letu 2010 izgubila največ vrednosti," so nanizali statistiki.

Nižje cene pa so po njihovih ugotovitvah spodbudile živahnejše trgovanje. V drugem četrtletju je bilo namreč prodanih 370 rabljenih stanovanj, kar je v primerjavi s prvim četrtletjem za 34 odstotkov več in za 43 odstotkov več od četrtletnega povprečja v letu 2013.

Nasprotno se cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane niso spremenile. V primerjavi z drugim lanskim četrtletjem so sicer padle za 8,9 odstotka. "V pokriznem obdobju so se postopno zniževale do ravni, ki so dosegle ob koncu leta 2006," so spomnili statistiki.

Se je pa tudi zunaj glavnega mesta povečal promet z rabljenimi stanovanji. V drugem četrtletju je bil ta za 31 odstotkov višji od povprečnega četrtletnega števila transakcij v letu 2013.

Cene rabljenih družinskih hiš so se znižale za 1,3 odstotka, v medletni primerjavi za 6,6 odstotka. "Ob vztrajnem zniževanju so dosegle novo najnižjo vrednost od začetka krize v letu 2009," so zapisali v uradu.

Se je pa tudi z njimi povečalo trgovanje. Število transakcij rabljenih hiš se je v drugem četrtletju v primerjavi s četrtletnim povprečjem 2013 povečalo za 40 odstotkov.