Ko smo prejeli informacije o domnevnem nepotizmu in zapravljanju v Islamski skupnosti v Sloveniji, poleg tega pa še trditev, da je Nisvet Porić, ki je bil v BiH obtožen za vojni zločin nad srbskimi vojnimi ujetniki, brat od muftija Nevzeta Porića, smo seveda vse skupaj skušali preveriti pri Islamski skupnosti. Večkrat. Vendar se niso odzvali na noben način.
Naš vir se sprašuje, zakaj Nevzet Porić nikoli ne omenja in izrazi kesanja, da je bil njegov brat obtožen za vojni zločin. No, mufti dejansko ni odgovoren za bratova (domnevna) dejanja, ni pa jasno, zakaj ne želi odgovoriti glede sorodstvene zveze.
Mediji v BiH so novembra leta 2016 poročali, da je SIPA (v BiH državna agencija za preiskovanje in zaščito) aretirala Nisveta Porića in še enega osumljenca. V vojni v BiH sta bila poveljnika posebne enote »Gazije« v Bužimu v okviru gorske brigade Armije BiH. Bužim je kraj v bližini mesta Cazin na severozahodu BiH.
Naš vir se sprašuje, zakaj Nevzet Porić nikoli ne omenja in izrazi kesanja, da je bil njegov brat obtožen za vojni zločin.
Obtožena sta bila, da sta kot pripadnika Armije BiH v bližini Bužima ubila tri ujetnike iz Vojske Republike Srbske. Našli smo tudi vest, da je sodišče kantona v Bihaću pred tremi leti Porića in več drugih soobtožencev oprostilo te obtožbe. Ali je sodba zaključena tudi na drugi stopnji (vrhovno sodišče Federacije BiH), torej pravnomočna, trenutno preverjamo pri tej instanci.
Kot rečeno, nam žal mufti v Sloveniji Nevzet Porić kljub elektronskemu sporočilu in večkratnim klicem na Islamsko skupnost ni pojasnil, ali gre za njegovega brata. Našli pa smo podatek, da je mufti osnovno šolo zaključil v kraju Bužim pri Cazinu na severozahodu BiH. Od tam je tudi Nisvet Porić.
Preverjanje na družbenem omrežju facebook je potrdilo, da gre res za brata, saj je Nisvet recimo konec leta 2021 objavil fotografijo, na kateri sta skupaj z muftijo Porićem, komentarji uporabnikov omrežja pa so bili, da naj Alah čuva dva brata. Ali je bil Nisvet tudi pravnomočno oproščen za obtožbo za vojni zločin, bomo objavili, ko dobimo pojasnilo od sodstva v BiH.
Ni pa to edina zadeva, na katero nas je opozoril naš vir. Pravi namreč, da naj bi mufti Porić v sklopu Islamske skupnosti zaposlil svojo ženo Elo Porić in da se gresta zasebno podjetje. Tudi glede tega nismo na naša vprašanja prejeli nobenih pojasnil od Islamske skupnosti oziroma muftija.
Naš bralec ugotavlja še, da je njegov največji uspeh v dveh letih, odkar je postal verski vodja muslimanov na Slovenskem, da je skupnost kupila drage avtomobile zanj in za njegove sodelavce.
Naš bralec ugotavlja še, da je njegov največji uspeh v dveh letih, odkar je postal verski vodja muslimanov na Slovenskem, da je skupnost kupila drage avtomobile zanj in za njegove sodelavce. Zanimalo nas je, za koliko avtomobilov gre, katerih znamk, kateri modeli in cene. Jasno, odgovorov ni bilo.
Če se kdo sprašuje, zakaj nas zanima, kako ena od verskih skupnosti porablja denar, je odgovor, da zanjo prispevamo (kot tudi za vse ostale večje) vsi davkoplačevalci. V zadnjih 20 letih je ta skupnost od javnih ustanov prejela prek 1,1 milijona evrov, od tega največ v zadnjih dveh letih.