Revija Reporter
Slovenija

Nataša Pirc Musar še kar lomasti po slovenski zunanji politiki

Igor Kršinar
31 3.143

21. feb. 2025 6:00 Osveženo: 7:42 / 21. 2. 2025

Deli na:

Zunanja ministrica Tanja Fajon in predsednica države Nataša Pirc Musar

Sašo Radej

Predsednica republike Nataša Pirc Musar pogosto ne loči med besedama »uskladiti« in »obvestiti«. Tako je bilo tudi v zvezi z vabilom kitajskemu predsedniku Ši Džinpingu za obisk v Sloveniji, ko je vlado o tem obvestila, ne pa se tudi uskladila z vsemi deležniki zunanje politike v Sloveniji.

Sploh, ker je funkcija kitajskega predsednika enakovredna našemu predsedniku vlade Robertu Golobu, ki bi se moral v primeru njegovega obiska prav tako srečati z njim, a je bil o vabilu zgolj naknadno obveščen. Da ob tem ne omenjamo, da imamo v EU skupno zunanjo politiko, zato bi morale s takšnim obiskom soglašati tudi druge države članice.

Tako smo že pisali, da naj bi se za obisk kitajskega predsednika dogovarjal že svetovalec predsednice za mednarodne odnose Zlatko Šabič, medtem ko je bil na obisku na Kitajskem. Nato pa naj bi ga koordinirala šefinja predsedničinega kabineta Ula Tomaduz in državni sekretar na zunanjem ministrstvu Marko Štucin, medtem ko ministrica Tanja Fajon pri tem ni sodelovala.

Da je bilo vabilo solistična poteza predsednice Pirc Musarjeve, so nam potrdili tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, kjer so 25. oktobra lani prejeli njeno pismo kitajskemu predsedniku in ga po ustaljeni poti posredovali visokemu naslovniku: »Urad predsednice republike je na Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve 25. oktobra 2024 posredoval prošnjo za posredovanje vabila predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar predsedniku Ljudske Republike Kitajske Ši Džinpingu za obisk v Sloveniji. Odločitev o vabilu kitajskemu predsedniku je bila sprejeta samostojno v Uradu predsednice republike, ministrstvo pa pri pripravi vabila ni sodelovalo. Ministrstvo je bilo nekaj dni pred prejemom vabila sicer seznanjeno o pogovorih Urada s kitajsko stranjo glede izraženega interesa predsednice za izvedbo obiska, ni pa bilo zaprošeno za mnenje glede vabila.«  

Na ministrstvu pojasnjujejo, kakšen je bil nadaljnji postopek v zvezi z vabilom kitajskemu predsedniku: »Sektor za Azijo in Oceanijo, ki je vsebinsko pristojen za odnose s Kitajsko, je kopijo vabila po depešnem sistemu na dan prejema posredoval Veleposlaništvu Republike Slovenije v Pekingu s prošnjo, da se po običajni diplomatski poti preko kitajskega zunanjega ministrstva posreduje naslovniku.

Veleposlaništvo je kopijo vabila kitajski strani posredovalo 26. oktobra 2024, izvirnik pisma pa po njegovem prejemu iz Slovenije 1. novembra 2024. Depeša za veleposlaništvo s kopijo vabila je bila ob posredovanju 25. oktobra 2024 v vednost dosignirana tudi na ostale relevantne organizacijske enote ministrstva in na Kabinet predsednika vlade.«

Dodajajo še, da ministrstvo za zunanje in evropske zadeve deluje v skladu s standardi in pravili diplomatske profesije in stroke, predvsem pa v skladu z relevantno zakonodajo in uveljavljeno prakso. »Sodelovanje z Uradom predsednice RS poteka redno in dobro.« Slednji stavek seveda lahko jemljemo za rezervo, saj so po odgovoru sodeč zgolj predsedničin servis za njene solistične mednarodno-politične poteze.