Revija Reporter
Slovenija

Nadškof Stres ogorčen zaradi spreminjanja ustave: "Kar je preveč, je preveč. So neke meje!"

STA

28. nov. 2017 15:30 Osveženo: 15:33 / 28. 11. 2017

Deli na:

Upokojeni ljubljanski nadškof Anton Stres je v pridigi med današnjo mašo ob 23-letnici Radia Ognjišča v cerkvi Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu v Ljubljani izrekel kritiko zoper nameravano spremembo ustave v delu, ki govori o financiranju zasebnih osnovnih šol. "Kar je preveč, je preveč. So neke meje," je dejal.

Stres je v pridigi spomnil na babilonskega kralja Nabuhodonozorja, o katerem katoličani berejo v svetopisemskih odlomkih, ki jih prebirajo zadnji teden pred začetkom adventa. Spomnil je, da je Nabuhodonozor "podobno kot vsi tirani in zaničevalci človeškega dostojanstva menil, da zakon minljivosti zanj ne velja". Toda po prepričanju Stresa tisto, kar je zgrajeno na zatiranju in krivici, ne more obstati, četudi oblastniki menijo, da so bogovi.

Spomnil je, da sta "dve tretjini parlamentarcev pred tednom dni v našem državnem zboru, in to v očiten posmeh ustavi in ustavnemu sodišču, ki je dolžno v ustavi zapisane pravice braniti", začeli postopek za spremembo ustave glede financiranja zasebnega šolstva. To so parlamentarci po njegovih besedah naredili na način, "češ, kaj pa nam morejo, saj smo večina, ki lahko po mili volji ukazuje manjšini, ne glede na to, ali je tako pošteno in prav". "Toda, kar je preveč, je preveč. So neke meje," je bil oster Stres.

Na začetek postopka za spremembo ustave so se odzvali tudi v Svetu katoliških laikov, ki združuje 36 katoliških laiških organizacij. Menijo, da želi vladajoča koalicija na ta način razveljaviti učinke odločbe ustavnega sodišča, ki je presodilo, da mora država javne programe v zasebnih osnovnih šolah financirati enako kot v javnih šolah, to je 100-odstotno.

"Pri postopkih, s katerimi želijo spremeniti ustavo, gre za grobo kršitev bistva ustavne demokracije, prav tako pa v njih zmaguje argument moči in ne argument prava, kar bi moral biti temelj pravne države," so zapisali.