Revija Reporter
Slovenija

Na predobravnavnih narokih v zadevi domnevnih davčnih utaj Vizjak (Pom-Invest) krivdo zavrnil, Bavčar na sodišče avgusta

STA
295

8. jul. 2021 13:32 Osveženo: 13:48 / 08. 7. 2021

Deli na:

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani so se nadaljevali predobravnavni naroki v zadevi domnevnih davčnih utaj, kjer sta med osumljeni tudi Igor Bavčar in Nastja Sušinski. Slednji je krivdo priznal in se s tožilstvom dogovoril za enotno kazen leta in devet mesecev zaporne kazni, ki jo bo odslužil z delom v splošno korist. Plačal bo še 10.000 evrov kazni.

Med obdolženimi sta poleg nekdanjega prvega moža Istrabenza Bavčarja in nekdanjega predsednika uprave Maksime Holdinga Sušinskega še Sušinskijeva žena Jerneja Sotto, brata Uroš Kepic in Igor Pirih, Aleš Bartol, Damjan Veber, Borut Istinič, Roman Dormiš, Ermin Topuz in solastnik propadlega Pom-Investa Ivan Vizjak. Slednjemu tožilstvo očita zlorabo položaja ali pravic.

Konec leta 2007 naj bi Vizjak kot direktor Pom-Investa kupil in nato takoj po bistveno nižji ceni prodal delnice različnih podjetij, s čimer naj bi Pom-Invest oškodoval za več kot 1,3 milijona evrov, mu je v obtožnici očital specializirani državni tožilec Luka Grasselli.

Vizjak je na današnjem predobravnavanem naroku krivdo "absolutno" zavrnil. Njegov zagovornik Matej Erjavec je sodišču med drugim predlagal zaslišanje nekdanjih nadzornikov Pom-Investa Boruta Bratine, Dušana Ivanoviča in Boža Kuhariča ter nekdanjega Vizjakovega pomočnika za naložbe Rafaela Kosa in tedanjo vodjo računovodstva Jasno Kralj.

Prva trojica naj bi na sodišču po pojasnilih odvetnika potrdila, da je uprava nadzornikom redno poročala o poslih in pojasnila, da je šlo pri nakupu in prodaji omenjenih delnic za običajne posle, ki so se končali z izgubo kot številni drugi. Kraljeva in Kos pa naj bi pojasnila, kako je prišlo do sklenitve, parafiranja in knjiženja spornih pogodb.

Na sodišču je bil danes tudi Sušinski, ki je z ženo krivdo v tej zadevi že priznal. Sušinski se je s tožilstvom dogovoril o enotni kazni enega leta in devetih mesecev zaporne kazni, ki jo bo odslužil z delom v splošno korist. Prav tako bo moral plačati 10.000 evrov denarne kazni. Sušinski je 8000 evrov že nakazal dobrodelni organizaciji.

Obramba Sottove pa se je s tožilstvom dogovorila o pogojni kazni šestih mesecev zapora z letom in pol preizkusne dobe, pri čemer je tudi ona 8000 evrov namenila v dobrodelne namene.

Za danes je bil razpisan tudi predobravnavni narok za Bavčarja, a so ga prestavili na 19. avgusta. Njegov zagovornik Janez Koščak je ob tem pojasnil, da Bavčar očitanega kaznivega dejanja ni storil. "Očitek po obtožbi je tak, da naj bi kot predsednik uprave Istrabenza pomagal drugim pri storitvi kaznivega dejanja, pri čemer je Istrabenz s tem poslom, ki je domnevno sporen, zaslužil nekaj več kot 55.000 evrov. Bavčar ljudi, ki so obtoženi, ne pozna," je dodal.

Obtožnica zoper 11 fizičnih oseb je bila vložena junija lani, kazniva dejanja - davčne zatajitve, zlorabe položaja ali pravic ter pranje denarja - pa so bila storjena med letoma 2007 in 2009, je postopek po današnjih predobravnavnih narokih strnil Grasselli.

Po vsebini ima obtožnica dva dela. V prvem delu sta osrednji figuri brata Kepic in Pirih, osrednji očitek pa se po tožilčevih pojasnilih nanaša na sklepanje opcijskih pogodb z namenom izogibanja davkom. V drugem delu sta osrednji figuri Vizjak in Bavčar, osrednji očitek njima pa se nanaša na krožno preprodajo večjega paketa delnic po različnih cenah, zaradi česar je prišlo do oškodovanja družbe Pom-Invest v višini približno 1,3 milijona evrov. Ustrezajoča protipravna premoženjska korist je bila po prepričanju tožilca prenesena na Emrina Topuza, je sklenil.