Revija Reporter
Slovenija

Mura gre znova v stečaj, večini delavcev le trije meseci nadomestila

STA

23. maj. 2014 13:37 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potem ko Aha Mura do izteka roka danes opoldne Davčni upravi RS (Durs) ni poravnala večmilijonskega dolga, je okrožno sodišče v Murski Soboti sprejelo sklep o začetku postopka stečaja družbe. Za stečajnega upravitelja je imenovalo Steva Radovanovića, upniki pa lahko svoje terjatve prijavijo do vključno 25. avgusta, kaže objava na Ajpesu.

Uvedba stečaja tekstilnega podjetja iz Murske Sobote je bila bolj ali manj pričakovana. Sodnik murskosoboškega sodišča Franc Granfol je že prejšnji petek na naroku za stečaj podjetja ugotovil, da so zakonski pogoji za stečaj Aha Mure izpolnjeni, davčni dolg pa da obstaja. Vendar je solastnici Mojci Lukančič dal še teden dni časa, da poravna 6,3 milijona evrov dolga do Dursa.

Lukančičeva je namreč obljubila, da bo v tem času nova zasebna vlagateljica iz Nemčije, o kateri kaj več ni povedala, nakazala potrebni denar. S tem se je v imenu Dursa, ki je na sodišče vložil predlog za stečaj, strinjal tudi državni pravobranilec Drago Hodošček.

Dolg skupine Aha, v kateri je 12 podjetij s skupaj 2000 zaposlenimi, znaša približno 60 milijonov evrov, od tega je Aha Mura dolžna največ, in sicer 12 milijonov evrov. Lukančičeva je še prejšnji teden zatrjevala, da bo nemška vlagateljica s 70 milijoni evrov poplačala dolg do Dursa in zagotovila tudi obratni kapital za Aha Muro.

To je že drugi stečaj za Muro, ki je s storitvami razvoja in šivanja moških in ženskih modnih oblačil za modne in trgovske blagovne znamke prisotna na evropskih trgih že več desetletij. Prvi stečaj je bil za Muro in tri njene hčerinske družbe uveden oktobra 2009, ko je brez dela ostalo 2624 delavcev.

Delo se je nadaljevalo v štirih hčerinskih podjetjih, v katerih je ostalo 650 delavcev. Največje od teh je bila družba Mura in partnerji, ki jo je skupina Aha za deset milijonov evrov kupila poleti 2011 in jo preimenovala v Aha Mura.

Pri tem je s 5,8 milijona evrov nepovratne pomoči sodelovala tudi država, v zameno pa bi moral novi lastnik vsaj pet let ohraniti 1561 delovnih mest, prijavljeni investicijski projekt pa izvesti že do konca lanskega leta. A zaradi težav v tekstilni panogi, ki je še vedno v recesiji, in upada naročil so lani poleti začeli odpuščati zaposlene, tako da ima Aha Mura trenutno nekaj več kot 1200 delavcev.

Večina delavcev Aha Mure bo nadomestilo dobivala le tri mesece

Delavci Aha Mure v stečaju bodo po prijavi na zavodu za zaposlovanje iz jamstvenega sklada dobili plače, ki niso bile izplačane, nadomestilo za dopust, ki ga niso izkoristili, in odpravnino. Nadomestilo, ki se odmeri od zavarovalne dobe, pa bodo tisti, ki so ga v celoti izkoristili že po prvem stečaju, dobivali le tri mesece.

Po zakonu namreč tistim, ki imajo zavarovalno dobo krajšo od pet let, to pa so vsi, ki so se v Aha Muri zaposlili po stečaju družbe Mura v letu 2009, nadomestilo pripada le tri mesece.

Kot je za STA povedala direktorica območne službe Zavoda za zaposlovanje v Murski Soboti Cvetka Sreš, so na stečaj Aha Mure organizacijsko pripravljeni, tako da bodo delavce čim hitreje prijavili na zavod in jih ne bodo obremenjevali s papirji, ki jih lahko pridobijo v podjetju.

Po mnenju Sreševe pa so možnosti za zaposlitev za sedanje odpuščene slabše kot po prvem stečaju, ker se je trg v tem času zapolnil s tovrstnim kadrom. Prihajala so nova podjetja in zaposlila okoli 800 delavcev, vmes pa se je spremenila tudi pokojninska zakonodaja, tako da se je lahko po prvem stečaju upokojilo veliko več delavcev, kot se jih bo lahko zdaj.

Od prejšnjega stečaja je na zavodu prijavljenih še 600 oseb, večinoma so to starejši, ki so težko zaposljivi, tretjina je invalidov.

Stopnja brezposelnosti v Pomurju je po zadnjih podatkih 18,7-odstotna, slovensko povprečje znaša 13,9 odstotka. Brezposelnost v Pomurju je ves čas nad povprečjem v državi, čeprav se število brezposelnih zaradi zaposlovanja v Avstriji znižuje, 1200 novih brezposelnih zardi stečaja Aha Mure pa bo stopnjo brezposelnosti v Pomurju najverjetneje dvignilo na okoli 21 odstotkov.