Revija Reporter
Slovenija

Polom slovenskega gradbeništva dokončen - Primorje gre v stečaj

STA

21. jun. 2012 10:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Okrožno sodišče v Novi Gorici je danes začelo stečajni postopek nad gradbeno družbo Primorje. Stečajni upravitelj je Rudolf Hramec, upniki pa lahko terjatve prijavijo do vključno 21. septembra, je razvidno iz objave na Ajpesu.

Upniki lahko svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice v stečajnem postopku prijavijo v treh mesecih, zadnji dan je 21. september, je sodišče objavilo na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

Predlog za stečaj je prejšnji četrtek vložil upravni odbor družbe, ker družba ni bila več sposobna poravnavati obveznosti, je bila trajneje nelikvidna in ker pogajanja s strateškim partnerjem niso prinesla rezultatov.

Družba je več kot dva meseca zamujala z izpolnitvijo več obveznosti v skupnem znesku, ki je presegal 20 odstotkov obveznosti družbe za zadnje poslovno leto.

V ponedeljek pa naj bi, kot je prejšnji teden povedal vodja stavkovnega odbora Damjan Volf, vložili tudi predlog za stečaj hčerinskih podjetij Primorje Avtoservis in Primorje Instalacije. S tem so se strinjali tudi sindikati, saj so želeli, da se stečajni postopek začne čim prej in se tako prepreči upnikom, da bi še naprej odvažali delovne stroje in drugo opremo iz podjetja.

Zaradi stečaja Primorja bo delo izgubilo okoli 750 delavcev iz Primorja, Primorja Instalacij in Primorja Avtoservisa. Nekateri naj bi novo zaposlitev našli tudi v novih, manjših družbah, ki bodo poskušale nadaljevati z delom Primorja, večina delavcev pa je težko zaposljivih, saj sta njihova starostna in izobrazbena struktura neprimerni, med njimi pa je tudi veliko invalidov.

Primorje je bilo še zadnje veliko gradbeno podjetje v Sloveniji. Težave, ki jih je povzročila kriza gradbeništva v državi, je skušalo rešiti z dogovorom z bankami in drugimi upniki ter iskanjem strateškega partnerja, a je bilo pri tem neuspešno.

Delavci so sredi maja, ker niso dobili v celoti plačanih plač za marec, začeli stavkati in stavkali do 5. junija, ko je bilo dokončno jasno, da za podjetje ni več rešitve.