Revija Reporter
Slovenija

Möderndorfer toži zaradi "linča" Bratuškove, njen odstop pa imenuje "črn dan za Slovenijo"

STA

10. okt. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V opozicijskih SDS, ZL in NSi ocenjujejo, da je Alenka Bratušek od kandidature za evropsko komisarko odstopila prepozno. Ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) jih ne presenečajo, se pa ob tem sprašujejo, kako bodo te ugotovitve vplivale na poslanski mandat Bratuškove v DZ. V ZaAB, ki jo vodi Bratuškova, pa menijo, da je šlo za linč.

Kot je za STA pojasnil poslanec SDS Anže Logar, bi bilo namreč Sloveniji prihranjeno "marsikakšno posmehljivo mnenje", če bi Bratuškova že po zaslišanju pred pristojnima odboroma Evropskega parlamenta videla, da ni prepričala evropskih poslancev in v skladu s tem sprejela ustrezno odločitev.

V zvezi z ugotovitvami KPK je po njegovi oceni zanimivo sosledje dogodkov, torej da je KPK v primeru Bratuškove potrdila obstoj nasprotja interesov prav na dan, ko je Bratuškova odstopila od komisarske kandidature. Poleg tega se Logar sprašuje, kakšen vpliv bo mnenje KPK imelo na poslansko funkcijo Bratuškove, ki je "večkrat poudarjala, da v teh primerih ve, kaj ji je storiti".

Poslanec ZL Franc Trček pa je v izjavi za STA ugotavljal, da se je že vedelo, da je bila Bratuškova "v konfliktu interesov in delala po navodilih Bruslja". Če je že stopila v "te nekoliko prevelike čevlje", bi jo morali vsaj ustrezno pripraviti, je opozoril in dodal, da je šlo pri vsem skupaj za "šlamastiko in nenazadnje sramotenje države". Vlado je pozval, naj novega kandidata izbere transparentno, za v prihodnje pa si v ZL želijo, da se postopek izbire evropskega komisarja uredi sistemsko in bolj demokratično.

Ali naj Bratuškova glede na ugotovitve KPK ostane poslanka DZ, je po mnenju Trčka stvar za premislek in razpravo, kjer pa mora najprej svoje stališče dati pravosodna veja oblasti. Se pa Trčku vseeno zdi, da bodo poleg poslanca in prvaka SDS Janeza Janše zdaj dobili še "zgodbo Alenka Bratušek", ki da bo zasedala preveč medijskega prostora napram bolj bistvenim vprašanjem za Slovenijo. Na koncu pa bodo verjetno tudi v tem primeru morali odločati DZ, ali je Bratuškova primerna za opravljanje poslanske funkcije, je dodal.

Poslanec NSi Jožef Horvat je za STA dejal, da bi Bratuškova morala odstopiti še pred glasovanjem odborov Evropskega parlamenta. Zdaj v stranki pričakujejo, da bo nova vlada upoštevala njihove predloge oz. izide majskih evropskih volitev v Sloveniji, kjer je večino poslancev dobila desnica. Kot primerne komisarske kandidate je Horvat navedel evropskega poslanca Lojzeta Peterleta, nekdanjo evropsko poslanko Romano Jordan in tudi nekdanjo pravobranilko sodišča EU Verico Trstenjak.

O ugotovitvah KPK pa v NSi menijo, da je KPK zdaj dokončno potrdila to, da je že zaslišanje Bratuškove v Bruslju pokazalo, da njena kandidatura nikoli ni temeljila na strokovnosti, pač pa zlasti na političnem kupčkanju.

Vodja poslancev ZaAB Jani Möderndorfer medtem meni, da se je Bratuškova za odstop verjetno odločila po tehtnem razmisleku. "Alenka Bratušek je bila najbolj enostavna kolateralna škoda, da so se v Evropskem parlamentu dogovorili, naredili nenavadne, neobičajne koalicije ter zaščitili pet komisarjev tako, da so se znebili tiste kandidatke, ki je v resnici še lastna država ne podpira in se je na nek način sramuje," je poudaril za STA.

Ob tem je Möderndorfer povedal še, da to ni "črn dan za Evropo, saj je to za njih nekaj najbolj normalnega, ampak črn dan za Slovenijo". Kot je pristavil, smo v resnici le znova "demonstrirali svojo slovenskost". Za linč Bratuškove, ki da se je zgodil, pa je po njegovi oceni odgovorna vsa slovenska politika, mediji, ki so to "podpirali in nažigali", ter slovenska javnost, ki jo je vse skupaj "povedlo" zaradi enostranske obveščenosti in cilja, kaj je treba narediti z Bratuškovo.