Ministrica Vrečko se brani pred očitki iz interpelacije
10. jul. 2025 11:39 Osveženo: 11:41 / 10. 7. 2025


Ministrica za kulturo Asta Vrečko
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je na seji DZ v odgovoru na interpelacijo zavrnila očitke. Ob tem je navedla rezultate pri delu ministrstva v tem mandatu. Po njenih besedah so sprožili največji investicijski cikel pri obnovi kulturne dediščine od leta 1991. Kulturni sektor se je okrepil, s čimer pridobiva vsa družba, je dejala.
"V tem času smo sprožili največji investicijski cikel obnove kulturne dediščine in javne kulturne infrastrukture v samostojni Sloveniji. Ministrstvo ima v teku kar 50 investicij, precej pa smo jih v tem mandatu že uspešno končali," je povedala. Začeli so nekatere prenove, ki so desetletja čakale na temeljite posege, tako denimo prenovo SNG Drama v Ljubljani.
SNG Drama po njenem opozorilu potrebuje primerne prostore, saj je prej delovala v dotrajanih prostorih, nevarnih za zaposlene in obiskovalce. Tudi v mandatu prejšnje vlade na tem področju ni bilo storjeno nič, je bila kritična. Vse postopke pri prenovi SNG Drama in iskanju njene začasne lokacije je vodil javni zavod, je spomnila. Za izbrano začasno lokacijo se je odločil, da bi ostali skupaj in uresničevali svoje poslanstvo.
Glede očitane ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve je opozorila, da ni ustavno sporna. Obžalovala je, da je bil muzej narejen na hitro in slabo, deloval je v najetih prostorih, neprimernih za muzejsko dejavnost. Ni imel zbirke, zaposleni niso bili ustrezno usposobljeni, hkrati pa je bil "nespodoben" glede na pomen zgodovinskega obdobja, ki ga je predstavljal, je naštela.
Z združitvijo Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije so po njenem pojasnilu ustvarili pogoje za strokovno obravnavo slovenske osamosvojitve, poskrbeli za finančne in kadrovske vire, hkrati pa bo muzej osamosvojitve pridobil primeren znanstvenoraziskovalni in muzejski kontekst preučevanja. V muzeju potekajo novi projekti tudi v dialogu z vsemi veteranskimi organizacijami, njihovi rezultati pa bodo javnosti predstavljeni naslednje leto ob 35-letnici slovenske osamosvojitve.
Na očitke glede izplačila Prešernove nagrade Svetlani Makarovič pa računsko sodišče po njenem pojasnilu ni ugotovilo niti, da bi bilo izplačilo izvedeno brez pravne podlage, niti ni naložilo priprave odzivnega poročila s popravljalnimi ukrepi. Prav tako ni izreklo priporočil. Pa tudi Komisija za preprečevanje korupcije ni ugotovila kršitev zakonodaje iz njenih pristojnosti, je navedla.
Interpelacijo ministrice za kulturo so poslanci iz vrst NSi in Demokratov vložili po referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Med drugim ji očitajo negospodarno ravnanje z davkoplačevalskim denarjem, sprejemanje škodljivih zakonov, politično kadrovanje in vnašanje delitev, pa tudi uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke