Revija Reporter
Slovenija

Ministrica Hilton: Asta Vrečko zamudila na plačano letalo, zato jo je moral šofer peljati na deveturno pot v Krakov

Igor Kršinar
1 9.659

25. apr. 2023 6:00 Osveženo: 7:07 / 25. 4. 2023

Deli na:

Ministrica Asta Vrečko prenočevala v Hiltonu tudi v Frankfurtu, v Krakov pa odpotovala z avtom, čeprav je imela plačano letalsko vozovnico.

M24

Prejeli smo dodatne odgovore ministrstva za kulturo o potovanjih ministrice Aste Vrečko. Objavljamo, v katerih hotelih je bivala skupaj z delegacijo ministrstva.

V Hiltonu je prenočevala tudi v Frankfurtu, na Poljsko pa se je peljala s službenim avtomobilom, čeprav je imela plačano letalsko vozovnico. Kot smo poročali, nas je njena udeležba na Unescovi konferenci v Mehiki stala kar 10.051 evrov, od tega so stroški letalskih vozovnic tričlanske delegacije znašali 5790 evrov, stroški namestitev pa kar 4260 evrov. Ministrico sta v Mehiki spremljali generalni direktorici direktoratov Špela Spanžel in Tjaša Pureber.

Zanimalo nas je, v katerem hotelu so dame bivale in koliko je bilo prenočitev. Z ministrstva so nam odgovorili, da so izbrali najcenejši hotel, ki je bil na razpolago, in sicer hotel Intercontinental Presidente Mexico City. Delegacija je prenočila petkrat, kar pomeni, da je bila prenočitev na osebo 284 evrov. Konferenca je sicer potekala tri dni, 28., 29. in 30. septembra lani. Če bi prišle dan prej in se vrnile dan po konferenci, bi bile dovolj štiri prenočitve.

Med 17. in 20. oktobrom lani se je ministrica v Frankfurtu udeležila Frankfurtskega knjižnega sejma. Stroški letalskih vozovnic za tričlansko delegacijo so znašali 1341 evrov, stroški namestitev pa 1765,50 evra. Cena prenočitve po osebi je bila 196 evrov. Delegacija je trikrat prenočila v hotelu Hampton by Hilton – Frankfurt City Center East.

V Parizu, kjer se je ministrica Vrečkova s Spanžlovo 3. in 4. novembra lani na sedežu Unesca med drugim udeležila odprtja razstave Družbeni prostori – Jože Plečnik v Ljubljani, sta prenočevali v hotelu Villa Saxe Eiffel, ki so ga izbrali na slovenskem veleposlaništvu zaradi lokacije v neposredni bližini sedeža Unesca. Stroški prenočevanja so znašali 817,76 evra. Cena prenočitve po osebi je bila 281 evrov, zaradi zgodnjega prihoda pa je bil zaračunan zgodnji prihod za eno sobo v 249 evrov. Na ministrstvu trdijo, da delovni obisk ni bil podaljšan v zasebnega. Stroški letalskih vozovnic pa so znašali 1633 evrov.

Obisk tričlanske delegacije v Bruslju in Pragi 29. in 30 novembra lani nas je stal 4258 evrov, od tega so letalske vozovnice bile 2809 evrov, stroški namestitve v Bruslju 726 evrov, stroški namestitve v Pragi pa 723 evrov. V Bruslju je delegacija prenočila v hotelu Aloft Brussels Schuman (242 evrov na osebo, v Pragi pa v hotelu Lindner Prague Castle (241 evrov na osebo).

Januarja letos se je ministrica udeležila spominske slovesnosti ob 78. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz na Poljskem, kjer bodo v prihodnjih letih v paviljonu odprli razstavo skupaj z državami nekdanje Jugoslavije. Za člane delegacije ministrstva za kulturo so znašali stroški treh letalskih vozovnic 2396 evrov, stroških treh dvodnevnih namestitev pa 750 evrov. Delegacija je iz Zagreba najprej potovala v München, od tam pa v Krakov. Iz Krakova pa se je v Zagreb vrnila čez Varšavo. Transferje v Krakovu in okolici je organiziralo slovensko veleposlaništvo v Varšavi. Prenočevali so v hotelu Puro Kraków Kazimierz.

Ker se je na dan odhoda ministrica Vrečkova kot gostja udeležila 26. posveta slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju, ni mogla ujeti letala v Zagrebu in se je po posvetu zvečer odpravila v Krakov z avtom, saj ni bilo nobene druge možnosti javnega prevoza, ki bi omogočal pravočasen prihod. Enosmerne vozovnice ni bilo mogoče refundirati, nazaj pa se je ministrica vrnila skupaj s preostalo delegacijo z redno letalsko linijo iz Krakova v Zagreb čez Varšavo.

Z Brda pri Kranju do Krakova je sicer okoli devet ur vožnje z avtomobilom. Ministrico je v Krakov peljal voznik, ki se je nato z avtom vrnil v Ljubljano. Vmes je seveda moral nekje prenočiti, kar pomeni, da so bili stroški potovanja višji, kot so nam jih predstavili na ministrstvu. Na ministrstvu so še pojasnili, da se je Vrečkova posveta slovenske diplomacije udeležila zaradi več pomembnih tem in mednarodnih dogodkov, kot so Slovenija častna gostja na Frankfurtskem knjižnem sejmu, Evropska prestolnica kulture GO! 2025, Slovenija častna gostja v Bologni 2024 in Resolucije o delovnem programu za kulturo 2023–2026.

Odmeven je bil tudi njen obisk v Berlinu, kamor je prišla nekaj dni prej zasebno z družino, nato pa se je pridružila delegaciji svojega ministrstva. Prenočevali so v hotelu Hilton v središču Berlina, za kar je bilo treba skupno odšteti 2520 evrov (posamezna prenočitev je stala 180 evrov), stroški letalskih vozovnic za pet oseb so znesli 3550 evrov. Vrnili so se z vlakom in nato iz Münchna s kombijem, kar nas je stalo še dodatnih 1234 evrov. Skupno nas je torej obisk v Berlinu stal kar 7304 evre.