Lesjak ima sicer izkušnje z delovanjem v mirovnih misijah. Po ruski zasedbi Krima leta 2014 je bil član opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Tam je bil civilni opazovalec od avgusta 2015 do julija 2019, »patruljiral« pa je na obeh straneh črte kontakta.
Je veteran vojne za Slovenijo, v Slovenski vojski pa je že 30 let, služboval je na različnih področjih, nazadnje je bil poveljnik šole za podčastnike, v tujini pa je bil dvakrat na Kosovu (KFOR), vojaški opazovalec v UNTSO, v Afganistanu (ISAF) in v Ukrajini (OVSE).
Zapisi, da naj bi bil poročen z Ukrajinko, po dobro preverjenih virih ne držijo. Na družbenih omrežjih je navedel, da je njegova partnerka Poljakinja.
Poleg Lesjaka se je po navedbah ministrstva za zunanje zadeve prijavilo več kandidatov za misijo v Kijevu, svojo kandidaturo je javno potrdil tudi Janez Kopač, nekdanji okolijski minister, trenutno direktor Energetske skupnosti na Dunaju, ki je zelo kritičen do izbora vlade, saj meni, da se v Kijevu vzpostavlja »vojaška služba«, v kateri pa ne želi sodelovati. Kopač se je prijavil, ker zelo dobro pozna razmere v Ukrajini, saj je kot direktor evropske energetske skupnosti tam preživel veliko časa, zato tudi osebno pozna vse politične akterje v tej državi.
Diplomati pa so opozorili, da je odločitev za posebno misijo v Kijevu pravno sporna, saj v tej državi že imamo akreditiranega veleposlanika Tomaža Mencina, ki je svoje dolžnosti prevzel leta 2019. Po začetku ruske vojaške agresije je skupaj z drugimi veleposlaniki zapustil državo, trenutno je na Poljskem blizu meje z Ukrajino.
VEČ V TISKANI IZDAJI REVIJE REPORTER IN TRAFIKI24