Več kot 65.000 malih delničarjev se je verjetno že pred časom sprijaznilo z dejstvom, da bo ostalo brez svojih vložkov v obubožana z mariborsko nadškofijo povezana finančna holdinga Zvon Ena in Zvon Dva. Tudi potem, ko je od ponedeljka v stečaju še Zvon Ena, so v društvu Mali delničarji Slovenije prepričani, da bi bile možne tudi drugačne rešitve.
Predsednik društva Mali delničarji Slovenije (MDS) Rajko Stanković je vseskozi poudarjal, da bi stečaj, ki je najslabša opcija za male delničarje, saj bodo zdaj ostali brez vsega, morda bilo mogoče preprečiti, če bi cerkveni predstavniki nastopali enotno ter pri tem pozabili na medsebojno rivalstvo.
"Sprašujemo se, ali bomo kdaj spoznali akterje iz slovenske cerkve, ki so izdatno pripomogli k nerazumni pasivnosti uradnega Vatikana, ki se razen z angažiranjem finančnih svetovalcev iz Rothschilda ni izdatneje finančno vpletel v morebitno reševanje nasedle barke. Če se iz lokalnih cerkva lahko prelivajo pozitivna sredstva v Vatikan, bi se ta morala po načelu solidarnosti prelivati tudi nazaj, ko so te v težavah," so prepričani v društvu.
Kot ugotavljajo, se je po menjavi na mariborski nadškofiji novi nadškof Marjan Turnšek aktivno, za razliko od svojega predhodnika, vključil v reševanje nasedlih finančnih naložb nadškofije, skupaj z novim ekonomom Lojzetom Cviklom. A sta ob tem očitno ostala sama, saj je parcialno unovčevanje zastavljenega premoženja poleg NKBM med prvimi začela tudi cerkvena družba Metropolitana.
V društvu zdaj od cerkvenih institucij pričakujejo, da preiščejo, kdo vse je prekoračil svoja pooblastila, morebitna negospodarna dejanja bivših nadzornikov in poslovodstev, pa naj preveri sodišče. Če bo to našlo elemente negospodarnih dejanj, lahko naloži povrnitev finančne škode tudi z zaplembo osebnega premoženja, kar bi po njihovem bilo pomembno vsaj iz moralno-etičnih razlogov.
Sicer pa je bilo po Stankovićevem mnenju stečaj Zvona Ena mogoče napovedati takoj po potrjeni "uspešni prisilni poravnavi telekomunikacijske družbe T-2", katere donedavni največji lastnik Zvon Ena je bil po njegovem mnenju razlaščen na dvomljiv način.
"Pri lanski dokapitalizaciji namreč ni mogel sodelovati, saj mu v osemdnevnem roku med velikonočnimi prazniki za to ni uspelo dobiti obveznega privoljenja sodišča," zatrjuje prvi mož društva MDS, ki se sprašuje, ali ni sodišče s to potezo morda 172 milijonov evrov kapitala T-2 poklonilo sedanjim lastnikom T-2 in njihovim "botrom iz ozadja".