Revija Reporter
Slovenija

Luksuzni hoteli za "proletarko" Asto Vrečko: Hilton ni bil nadražji hotel, ki si ga je privoščila ministrica Levice

Igor Kršinar
9 19.320

15. apr. 2023 6:00 Osveženo: 7:35 / 15. 4. 2023

Deli na:

Ministrica za kulturo Asta Vrečko uživa v privilegijih položaja.

Sašo Švigelj / M24

Pisali smo že, da je ministrica za kulturo v Berlinu prenočevala v luksuznem hotelu Hilton; razkrili smo, koliko nas je stalo njeno potovanje v Mehiko. Toda razkošnih potovanj ministrice Aste Vrečko je še več.

Dva tedna pred obiskom Berlina se je udeležila spominske slovesnosti osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz, kamor je 27. januarja letos pripotovala z državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade Kajo Širok, podsekretarjem v kabinetu ministrice Markom Srako in sekretarjem Dejanom Štamfljem, slednji je tudi vodja službe za stike z javnostjo na ministrstvu.

Za tričlansko delegacijo ministrstva za kulturo so stroški treh letalskih vozovnic znašali 2396 evrov, stroški treh hotelskih namestitev pa 750 evrov. Te stroške je krilo ministrstvo za kulturo, medtem ko stroške letalskih vozovnic in namestitve državne sekretarke Kaje Širok kabinet predsednika vlade, na koncu pa oboje seveda državni proračun.

Na ministrstvu nam niso pojasnili podrobnosti potovanja na Poljsko, prav tako tudi ne, v katerem hotelu je delegacija bivala. Ministrica je na svojem facebooku naslednji dan objavila fotografijo iz Krakova, iz česar sklepamo, da so prenočevali v enem od tamkajšnjih hotelov. Posamezna prenočitev je stala 250 evrov, kar je še dražje kot v Hiltonu sredi Berlina. Posamezna letalska vozovnica pa je stala skoraj 800 evrov. Iz Ljubljane ni direktne letalske linije v Krakov, kar pomeni, da je treba prestopati, zato je verjetno letalska vozovnica dražja.

Konec oktobra lani je ministrica za kulturo z delegacijo odpotovala najprej v Bruselj in od tam v Prago. V Bruslju se je 29. oktobra udeležila Sveta EU za izobraževanje, mladino, kulturo in šport, kjer sta jo spremljali še vodja službe za EU-zadeve in mednarodno sodelovanje Sonja Kralj in svetovalka ministrice Kim Komljanec. Dan pozneje pa so se v Pragi udeležile slavnostnega koncerta simfoničnega orkestra in solistov Slovenskega narodnega gledališča Maribor ob zaključku Plečnikovega leta. Stroški letalskih vozovnic za Prago in za Bruselj so znašali 2809 evrov, stroški namestitve v Pragi 723 evrov, namestitve v Bruslju pa 726 evrov.

Na ministrstvu nam niso pojasnili, koliko so stale letalske vozovnice za posamezne kraje, prav tako tudi ne, v katerem hotelu so gospe bivale v Bruslju in Pragi. Prenočitev v Bruslju je na osebo stala 242 evrov, v Pragi pa 241 evrov. Letalski prevoz (trije ali štirje poleti) je vsako osebo posebej stal skupno 934 evrov.

V tem pogledu so precej drago plačali za letalski prevoz ministrice in generalne direktorice direktorata za kulturno dediščino Špele Spanžel v Pariz, kjer sta se 3. in 4. novembra lani udeležili odprtja razstave Družbeni prostori – Jože Plečnik v Ljubljani, ki ga je organizirala Republika Slovenija na sedežu Unesca v Parizu ob 30. obletnici delovanja Slovenije v Unescu in v Plečnikovem letu. Stroški letalskih vozovnic so znašali 1633,34 evra, kar pomeni 816,67 evra na osebo, stroški hotelske namestitve pa 817,76 evra, kar pomeni približno 204 evre na noč. V katerem hotelu sta bili, nam na ministrstvu niso razkrili.

Prav tako tudi ne, ali drži naša informacija, da sta obe dami uradni obisk podaljšali za zasebne oglede znamenitosti v Parizu čez konec tedna, kar pomeni, da sta se v Slovenijo vrnili v nedeljo, 6. novembra. Morda je bila zaradi tega povratna vozovnica dražja, kar bi lahko preverili, če bi nam z ministrstva za kulturo poslali tudi vse kopije vozovnic, za katere smo zaprosili.

Sredi oktobra lani pa se je ministrica udeležila Frankfurtskega knjižnega sejma, za kar si je vzela kar tri dni. V Frankfurt je odpotovala 17. oktobra in tam ostala do 20. oktobra, njen obisk pa je bil v okviru priprav projekta Slovenija, častna gostja mednarodnega knjižnega sejma v Frankfurtu 2023. Skupaj z njo sta bila v delegaciji še generalna direktorica direktorata za ustvarjalnost Barbara Koželj Podlogar in sekretar v kabinetu ministrice Dejan Štamfelj. Stroški letalskih vozovnic za tričlansko delegacijo so znašali 1341 evrov, stroški namestitev pa 1765,50 evra. V katerem hotelu so prenočevali in koliko noči, nam niso sporočili. Če so prenočili trikrat, je posamezna prenočitev stala 196 evrov na osebo. Povratna letalska vozovnica pa je za vsako osebo stala 447 evrov.

Omenimo še potovanje v Neapelj, kjer sta se 16. in 17. junija lani ministrica Vrečkova in direktorica Spanžlova udeležili konference ministrov za kulturo evro-sredozemske regije. Stroški letalskih vozovnic so takrat znašali 1100 evrov (torej 550 za osebo), stroški namestitve pa 134 evrov (67 evrov na osebo), kar je bistveno ceneje kot na vseh drugih obiskih. To je bilo le dobra dva tedna po nastopu vlade Roberta Goloba, morda se je takrat ministrica počutila še kot del proletariata, ki ga nagovarja njena stranka Levica.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24