V Celju je po delnih neuradnih rezultatih današnjih volitev v županski tekmi znova zmagal Bojan Šrot iz stranke Celjska županova lista. Po preštetih več kot polovici glasovnic kaže, da je prejel 57,92 odstotka glasov. Na drugo mesto se je uvrstil Sandi Sendelbah, ki ima za zdaj 17,52-odstotno podporo.
V Kranju se po neuradnih rezultatih obeta drugi krog volitev, v katerem se bosta za župansko funkcijo pomerila kandidat SD Matjaž Rakovec in neodvisni kandidat Zoran Stevanović. Slednjemu sta blizu zasledovalca - Ivo Bajec, ki kandidira s podporo SDS, NSi in SLS, ter kandidat SAB in Več za Kranj Iztok Purič.
Na županskih volitvah v Novem mestu je zmagal dozdajšnji župan Gregor Macedoni, kažejo neuradni delni izidi po skoraj vseh preštetih glasovih. Na drugo mesto se je uvrstil kandidat GAS Jože Kobe, na tretje in četrto pa kandidatka Zveze za Dolenjsko s podporo SD in SMC Alenka Muhič ter kandidat Dobre države Rok Mežnar.
Prvi krog županskih volitev na Jesenicah še ni prinesel zmagovalca. Tamkajšnji občani bodo morali decembra znova na volišča, kjer bodo v drugem krogu izbirali med aktualnim županom Tomažem Tomom Mencingerjem in novinarjem Blažem Račičem.
V Velenju je po delnih neuradnih rezultatih današnjih volitev v županski tekmi zmagal Bojan Kontič (SD), ki je prejel okoli 60 odstotkov glasov.
Aleksander Jevšek ostaja župan mestne občine Murska Sobota. To so potrdili že prvi delni neuradni podatki, saj so mu volivci namenili okoli 70 odstotkov glasov, protikandidatu Bojanu Petrijanu pa okoli 30 odstotkov.
Med mestnimi občinami je izid prvega kroga županskih volitev najbolj negotov v Kopru, kjer po 56,9 odstotka preštetih glasovnic kaže, da bo potreben drugi krog med aktualnim županom Borisom Popovičem (Koper je naš) in izzivalcem Alešem Bržanom z istoimenske liste.
Županske volitve na Ptuju bo odločil drugi krog, v katerega sta se po delnih neuradnih izidih uvrstila kandidatka SD Nuška Gajšek in Štefan Čelan, kandidat s podporo občanov. Blizu uvrstitvi v drugi krog je bil tudi Andrej Čuš, ki je kandidiral s podpisi volivcev in je zbral nekaj več kot 23 odstotkov glasov. Blizu uvrstitvi v drugi krog je bil tudi Andrej Čuš, ki je kandidiral s podpisi volivcev in je zbral nekaj manj kot 23 odstotkov glasov.
Po skoraj vseh preštetih glasovnicah za župana v Mestni občini Nova Gorica najbolje kaže sedanjemu županu Mateju Arčonu, ki naj bi ga podprlo okoli 37,5 odstotka volivcev. V drugem krogu se bo, kot kaže, pomeril s prav tako neodvisnim kandidatom Klemnom Miklavičem, ki se mu obeta podpora okoli 26 odstotkov volivcev.
V Tržiču današnje županske volitve še niso prinesle zmagovalca. V drugem krogu se bosta pomerila sedanji in nekdanji župan Borut Sajovic in Pavel Rupar. Po preštetih 99,9 odstotka glasovnic je Sajovic dobil 47,5 odstotka glasov, Rupar pa 19,2 odstotka.
V najmanjši slovenski občini, Mestni občini Slovenj Gradec, kjer so volivci izbirali med štirimi kandidati, neuradni rezultati občinske volilne komisije kažejo, da sta se v drugi krog uvrstila Tilen Klugler in dosedanji župan Andrej Čas. Prvi je po neuradnih podatkih prejel 47,72 odstotka glasov, drugi pa 33,7 odstotka glasov.
REZULTATI DRŽAVNE VOLILNE KOMISIJE
Po skoraj vseh preštetih glasovnicah v Ljubljani je zanesljivo že v prvem krogu lokalnih volitev vnovič zmagal aktualni župan Zoran Janković. Volivci so mu namenili okoli 61,4 odstotka glasov, najbližji zasledovalec Anže Logar, kandidat SDS za župana Ljubljane, je zbral 28,8 odstotka glasov.
Ljubljanski kandidat za župana Anže Logar je zadovoljen pa je z volilno udeležbo, ki je višja, kot je bila pred štirimi leti. Stari in očitno tudi novi ljubljanski župan Zoran Janković je ob objavi rezultatov vzporednih volitev, ki kažejo na njegovo prepričljivo zmago v prvem krogu, dejal, da drugačnega razpleta ni pričakoval. Ob tem se je meščanom in meščankam zahvalil za podporo. To kaže, je prepričan, da si še naprej želijo "takšnega razvoja, kot je bil doslej".
Kandidat NLS za mariborskega župana Franc Kangler je zadovoljen z doseženo podporo v prvem krogu. Kot je dejal, so volivci očitno prepoznali njihovo delo, zato se bodo še naprej borili za uspeh tudi v drugem krogu. Trenutno še ne razmišlja o tem, kdo ga lahko podpre pred drugim krogom, bo pa vsaka podpora dobrodošla.
Mariborčani in Mariborčanke so po besedah županskega kandidata SMC Saše Arsenoviča na današnjih volitvah pokazali, da si želijo spremembe. 52-letni podjetnik je v prvem krogu volitev za župana Mestne občine Maribor po delnih neuradnih izidih zbral dobrih 38 odstotkov glasov in se skupaj z nekdanjim županom Francem Kanglerjem uvrstil v drugi krog.
"Danes je v resnici zmagal Maribor. Hvala Mariborčani in Mariborčanke, da ste odšli na volišča. Čutim, da si Maribor želi resničnih sprememb in obljubljam, da bomo skupaj z mestnimi svetniki in mestnimi svetnicami uspeli vsa ta leta dolgo obljubljene projekte tudi realizirati. Poskrbeli bomo, da bo Maribor dobil zaslužen boljši mestni servis," je dejal v prvi izjavi po preštetju dveh tretjin glasov.
Volilna udeležba
Nedeljskega prvega kroga lokalnih volitev se je udeležila skoraj polovica (49,97 odstotka) volilnih upravičencev, kar je nekaj več kot na zadnjih volitvah leta 2014.
Taka pa je bila volilna udeležba v preteklih letih: leta 2014 45,22 odstotka, leta 2010 je volilo 50,98 odstotka volilnih upravičencev, leta 2006 pa 58,2 odstotka.
Predčasne volitve
Na predčasnem glasovanju, ki je potekalo od torka do četrtka, je bila v mestnih občinah udeležba večinoma večja kot na predčasnem glasovanju na prejšnjih lokalnih volitvah. V Ljubljani je predčasno volilo 3,1 odstotka volilnih upravičencev ali 7072 ljudi, pred štirimi leti več kot pol manj. V Mariboru je tokrat predčasno glasovalo 2510 ljudi ali slaba 2,8 odstotka. Na prejšnjih lokalnih volitvah je možnost predčasnega glasovanja izkoristilo 1557 ljudi.
Prijavljenih 130 domnevnih kršitev volilnega molka
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je pred današnjimi lokalnimi volitvami začel v petek opolnoči in je veljal do zaprtja volišč danes ob 19. uri, prejela 130 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Inšpektorat pa na podlagi prejetih obvestil obravnava 57 zadev.
Kot so zapisali na spletni strani notranjega ministrstva, so namreč za 73 obvestil ugotovili, da ne gre za kršitve volilnega molka oz. da gre za zadeve, ki jih Inšpektorat RS za notranje zadeve že obravnava.
Na podlagi prejetih obvestil tako inšpektorat obravnava 57 zadev, povezanih z domnevnim kršenjem volilnega molka. Največ obravnavnih zadev se nanaša na prijave glede objav na družabnih omrežjih (21), nameščanje novih letakov (7) in politično propagando s sporočili prek mobilnih telefonov (7).
Na lokalnih volitvah pred štirimi leti so prejeli 209 obvestil o kršitvah volilnega molka, na podlagi katerih je inšpektorat obravnaval 95 zadev, v največ primerih je šlo za deljenje gradiva v poštne nabiralnike.