Revija Reporter
Slovenija

Logar kljubovalno poslancem: Laž je navedba, da gre za depešo, Logarjeve depeše ni, ne obstaja!

STA

14. apr. 2020 13:42 Osveženo: 17:31 / 14. 4. 2020

Deli na:

Anže Logar

Primož Lavre

Zunanji minister Anže Logar je na današnji skupni seji odborov DZ za zunanjo politiko in za kulturo dejal, da vladni odgovor Svetu Evrope na prijave o pritiskih na medije v Sloveniji ni bil depeša. Ob tem se je vprašal, kaj v besedilu ne drži. Predsednik OZP Matjaž Nemec je v imenu predlagateljev seje dejal, da gre za enostranski politični pamflet.

Nemec (SD) je dejal, da je pismo, ki so ga pripravili na uradu vlade za komuniciranje (Ukom), Svetu Evrope pa ga je poslalo zunanje ministrstvo, namenjeno notranjepolitičnemu obračunavanju in predstavlja nov napad na novinarje. Po njegovih besedah dokument manipulativno opisuje medijsko krajino v Sloveniji, izpušča pa informacije, ki vladajočo SDS povezujejo z mediji, ki so predmet policijske preiskave zaradi sumljivih denarnih tokov iz Madžarske ali širijo lažne novice.

Nemec je dodal, da vlada v dokumentu blati slovenske medije in novinarje. "Pismo, ki je bilo naslovljeno na Svet Evrope, predstavlja enostransko, politično motivirano in neodgovorno ravnanje vlade, ki blati ugled Republike Slovenije in namesto ukrepanja za zaščito standardov, svobode in neodvisnosti novinarskega dela nadaljuje vojno proti medijem in poglablja napetosti v družbi," je poudaril.

Po njegovih besedah je treba obsoditi dejstvo, da predsednik vlade Janez Janša izkorišča epidemijo novega koronavirusa za blatenje in izkrivljanje obveščanja evropskih institucij o stanju medijev v Sloveniji.

Logar je uvodoma dejal, da je bil na sejo vabljen očitno po pomoti, saj da z odgovorom Svetu Evrope nima praktično nič. Pojasnil je, da ne gre za odziv na izjavo komisarke Sveta Evrope za človekove pravice Dunje Mijatović, kot v sklicu seje navajajo predlagatelji. Vlada se na to izjavo še ni odzvala, če se pa bo, bo odziv pripravil Ukom, je dodal.

Minister je poslancem pojasnil, da vladni odziv ni bil depeša, temveč odgovor na objavo na platformi Sveta Evrope, da predsednik vlade Janez Janša pritiska medije. "Laž je navedba, da gre za depešo, Logarjeve depeše ni, ne obstaja," je zatrdil.

Povedal je tudi, da ni neposredno prejel vladnega odziva, pri njegovem nastajanju ni sodeloval, z besedilom pa je bil seznanjen, preden je bilo to poslano na stalno predstavništvo Slovenije pri Svetu Evrope, ki ga je nato to posredovalo platformi Sveta Evrope.

"Ali podpiram besedilo? Se strinjam z vsebino? Kaj pa v zapisanem ne drži?" je poslance vprašal Logar. Prebral je tudi spremljajočo depešo s štirimi točkami, ki jo je zunanje ministrstvo pripravilo in poslalo skupaj z vladnim odzivom Svetu Evrope. V njej med drugim poudarja, da spoštovanje svobode izražanja in pravice do obveščenosti predstavljata temelj slovenske demokratične in pluralistične družbe.

"Vlada se močno zavzema za svobodo in neodvisnost novinarjev in nasprotuje kakršnikoli obliki napadov in ustrahovanja novinarjev," po Logarjevih navedbah piše v depeši.

Logar je po svojem nastopu sejo zaradi drugih obveznosti zapustil. Predsednica odbora za kulturo Violeta Tomić (Levica) je bila zaradi tega ogorčena: "Minister nas je popljuval, polil z gnojnico in odšel."

Opozicijski poslanci so zahtevali od vlade, naj sporen dopis umakne in prekliče ter ga nadomesti z vsebino, ki ne bo škodila ugledu Slovenije in jo bo vlada podprla. Koalicijske stranke SMC, DeSUS in NSi so pozvali, naj prevzamejo odgovornost v tej vladi in izpolnijo obljubo, da to ne bo vlada enega človeka in ene stranke.

Primož Siter (Levica) je opozoril, da vladna depeša predstavlja rušenje demokracije in ogrožanje suverenosti slovenske medijske krajine, neodvisnega novinarstva in svobode izražanja.

Nik Prebil (LMŠ) je v razpravi poudaril, da ni pomembno, ali je ta dopis depeša ali ne, dejstvo je, da gre za uraden dokument Republike Slovenije, ki pa je povsem enostranski in politično motiviran. Logarju je očital, da se je zlagal, saj da je minuli teden rekel, da o dokumentu ne ve nič, danes pa je povedal, da ga je dobil.

Andrej Rajh (SAB) je dejal, da je depeša, ki jo je vlada poslala v Strasbourg, zloraba oblasti in države v strankarske namene, zato je zahteval, da jo vlada umakne. Ob tem je izrazil zaskrbljenost, da je sredinski del vladajoče koalicije tiho, s čimer tovrstne demokratične odklone tolerira.

Eva Irgl (SDS) je zavrnila očitke opozicije in zatrdila, da je namen današnje seje, da se izvede napad na zunanjega ministra Logarja in obračunava z SDS ter z vlado in njenim predsednikom.

Ministra Logarja je v nadaljevanju seje zastopal državni sekretar na zunanjem ministrstvu Tone Kajzer, vendar na vprašanja poslancev ni odgovarjal in je dejal, da nima več kaj dodati temu, kar je povedal minister. Predsednika odborov Tomićeva in Nemec sta zato prekinila sejo, ki se bo nadaljevala, ko se je bo lahko udeležil Logar.

Na današnjo nujno sejo so bili vabljeni tudi v. d. direktorja Ukoma Uroš Urbanija, direktor RTV Slovenija Igor Kadunc in predsednica Društva novinarjev Slovenije (DNS) Petra Lesjak Tušek. Iz DNS so sporočili, da se seje niso udeležili, ker so svoje stališče do depeše, ki blati ugled države, predvsem pa sramoti profesionalno novinarstvo v slovenskem in evropskem medijskem prostoru, javno že izrazili.

Se je pa seje udeležil podpredsednik Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) Igor Pirkovič, ki je dejal, da so navedbe v vladnem dopisu faktografsko precej točne in izpostavljajo določene ključne probleme slovenskega medijskega prostora.

Slovenska vlada je pretekli teden Svetu Evrope posredovala pismo, v katerem je med drugim zapisala, da večina medijev v Sloveniji izvira iz komunističnega režima. V pismu je med drugim opozorila, da so bolj ali manj propadli vsi poskusi oblikovanja novih medijev, ki ne bi temeljili na dediščini totalitarne preteklosti, saj niso dobili prihodkov iz oglaševanja.

Šlo je za odgovor na objavo na Platformi Sveta Evrope za promocijo zaščite novinarstva in varnosti novinarjev s konca marca. Ta je opozorila na tvit premierja Janeza Janše, v katerem je ta Radioteleviziji Slovenija očital, da širi laži, in ocenil, da jih je preveč in so predobro plačani.