Revija Reporter
Slovenija

KPK bo nadaljeval nadzor nad Jankovićevim premoženjem

STA

23. jul. 2015 15:58 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je danes sprejel odločitev, da bo komisija nadaljevala postopek nadzora nad premoženjskim stanjem ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Sklep je senat sprejel soglasno, so sporočili iz KPK.

Vrhovno sodišče je namreč konec maja delno ugodilo Jankovićevi pritožbi na zaključno poročilo KPK iz leta 2013 o njegovem premoženjskem stanju. Presodilo je, da je komisija s tem, ko mu osnutka omenjenega poročila ni prej poslala v izjasnitev, nezakonito posegla v njegovo ustavno pravico. Zato je poročilo v delu, ki se nanaša na Jankovića, odpravila.

Predsednik KPK Boris Štefanec se je za nadaljevanje postopka zavzel že po objavi sodbe vrhovnega sodišča. Kot je dejal, je bila odpravljena odločba, ne pa tudi vse ugotovitve in okoliščine, ki so bile ugotovljene med postopkom.

Po današnjem sklepu senata komisije pa so sporočili, da bo komisija postopek izvedla tako, da bo delovala v skladu s sodbo vrhovnega sodišča oziroma njenimi ugotovitvami.

Janković odločitev KPK pozdravlja in zagotavlja, da bo v postopku sodeloval, so za STA pojasnili na MOL. Sam je komisiji 17. julija tudi poslal pismo, v katerem jo je pozval, naj njegovo premoženjsko stanje vnovič preverijo, saj ves čas posluje zakonito in transparentno.

V pismu tako vnovič pojasnjuje, da je, ko je postal župan, prijavil svoje premoženje. Prav tako navaja že večkrat pojasnjena razmerja med njim in podjetji Grep, Baza Dante ter Electa Inženiring in Electa Holding.

Navaja tudi, da je KPK v prejšnji sestavi ugotovil, da je bilo izmed 50.000 računov in zahtevkov za izplačila javnih zavodov, ki jih mestna občina letno prejme, pet podizvajalcev, ki so poslovali s podjetji njegovih sinov in so dobili posel prek izvajalcev, ki so bili kot najugodnejši ponudniki transparentno izbrani na javnih razpisih občine in javnih zavodov.

Sam v takšnem načinu poslovanja ne vidi ničesar spornega. "Še posebej zato, ker Slovenija ni prav velika država in je zelo težko najti nekoga, ki še z nikomer doslej ni posloval. Ob tem poudarjam, da podjetja mojih sinov v vseh osmih letih in pol, kolikor sem župan, nista opravila nobenega posla ne z MOL ne z našimi javnimi podjetji ali zavodi," je zapisal v pismu KPK.

Poudarja, da mu je KPK s prvim poročilom močno okrnil ugled in dobro ime. "Tudi sedaj mnogi poudarjajo, da je šlo le za postopkovno napako KPK, sam pa bi želel, da se zadeva dokončno razčisti tudi vsebinsko. Zato predlagam, da moje premoženjsko stanje ponovno preverite," je zapisal.

V pismu je navedel še, da razpolaga tudi z novo dokumentacijo, ki je pomembna za postopek in predlaga, da KPK preveri vir njegovega premoženja po 1. juniju 2012.

KPK je sicer podobno ravnal tudi v primeru prvaka SDS Janeza Janšo, kjer se je po odločitvi vrhovnega sodišča prav tako odločil za ponovitev nadzora. V poročilu, objavljenem konec junija, pa je za obdobje, ko je bil Janša poslanec in premier, vnovič ugotavljal nepojasnjeno povečanje njegovega premoženja.