Revija Reporter
Slovenija

Klemenčič ni preprečil podpisa škodljive pogodbe za NPU

Ivan Puc

26. jan. 2013 9:16 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Anonimni prijavitelji od KPK pričakujejo, da se loti tudi pridobitne dejavnosti sedanjega predsednika državnega zbora Gregorja Viranta v času, ko je prejemal funkcionarsko nadomestilo. Pričakujejo tudi, da tako kot v poročilu o premoženjskem stanju predsednikov strank razišče tudi premoženje nekdanjega predsednika države Danila Türka.

Na protikorupcijsko komisijo je naslovljena anonimna prijava korupcijskega ravnanja sedanjega predsednika KPK Gorana Klemenčiča, nekdanjega predsednika vlade, ministrov, poslancev. Klemenčič je bil kot sekretar na ministrstvu za notranje zadeve v prejšnji vladi seznanjen s pogodbo o najemu prostorov Nacionalnega preiskovalnega urada. Po izračuni prijaviteljev je povzročila 35 milijonov evrov škode. Ker podpisa škodljive pogodbe ni preprečil, je po njihovem mnenju deloval koruptno. V mandatu 2008–2011 so po prepričanju prijaviteljev tako ravnali tudi predsednik vlade, ministri in poslanci pozicije.

Bili so namreč seznanjeni, da je pogodba za najem NPU izredno škodljiva, a niso preprečili njenega podpisa. Še več, izrecno so jo podpirali in tako zavajali javnost. Poslanci koalicije so tako glasovali proti interpelaciji zoper ministrico Katarino Kresal, a se je že v prvih letih plačevanja najemnine dokazalo, da bi višina oškodovanja, če je sedanji notranji minister ne bi pretrgal, znašala omenjenih 35 milijonov evrov. Na poslanca, ki je glasoval za to, da ministrica ostane, to znese 500.000 evrov – več kot dvakrat več kot Janši KPK očita nepojasnjeno  povečanega premoženja.